Kategori | Diyet

Hızlı Zayıflama

Hızlı kilo verme

Hızlı Zayıflama

Bireyler şişmanlıktan kurtulmak için çeşitli zayıflama diyetlerine yönelmektedir. Maalesef hızlı zayıflama çok tehlikelidir. Zayıflamanın şiddetle istenmesinin neden olacağı hızlı zayıflama isteği ile kişiler hatalı zayıflama diyetleri uygulamakta ve tedaviden öte başka sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır.  Diyet programları kişiye özgü olmalıdır. Her kişi için verilebilecek maksimum kilo, o kişinin fazla kilosuna, yaşına ve yaşam şekline göre farklılık gösterir. Haftada yarım, en fazla bir kilo ağırlık kaybı hedeflenmelidir. Yavaş verilen kilolar daha kalıcı olur, hızlı verilen kilolar hızla geri alınır. Burada amaç hızlı ve çok kilo vermek değil, sağlığımızı bozmadan zayıflamak olmalıdır.

Kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan çok düşük enerjili şok diyetler yanlış zayıflama yöntemleri arasındadır. Sağlıklı zayıflamak için kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetler ve tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılmalı, doktor veya diyetisyen tarafından bireye özgü olarak hazırlanan ve haftada 0.5-1 kilogram ağırlık kaybına yol açan, yavaş ve uzun sürede zayıflamayı hedefleyen diyetler tercih edilmelidir.

Kısa zamanda zayıflatmayı hedefleten ve bu kurallara uymayan pek çok diyet mevcut.  Bu diyetler kısa sürede kilo kaybı sağlar, hızlı kaybedilen ağırlık; yağdan değil yağsız kitleden oluşur. Eski beslenme düzenine geri dönüldüğünde kaybedilen ağırlığın korunması mümkün olmaz, daha fazla kilo artışı olur.

Sağlıklı Zayıflama Önerileri

– Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için değişiklikleri yavaş yapın.
– Sizin için uygun olan besini, gerekli miktarlarda, doğru zamanda beslenin.
– Kendinizi ödüllendirin.
– Bol su tüketin.
– Hedefleriniz kısa süreli ve gerçekçi olsun.
– Yemek pişirme tekniklerine dikkat edin.
– Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin.
– Etiket okuma alışkanlığı kazanın.
– İçeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin.
– Seyahat, tatil ve özel günlerinizi dengeleyin.
– Az ve sık beslenin, Öğün atlamayın.
– Kahvaltı alışkanlığı edinin.
– Tuzu az tüketin.
– Lifli yiyecekleri tercih edin.
– Kuru baklagiller haftada en az 2-3 kez tüketin.
– Alkolü ılımlı kullanın! Alkol alırken yemek miktarını azaltın.
– Düzenli, pratik, zevkli, çok yönlü size uygun egzersiz yapın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar