Kategori | Sağlık Bilgileri

Horlama Nedir? Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama Nedir? Horlama ağız ve burunun arkasında bulunan hava yolunda darlık olduğunda meydana gelen gürültü biçimindeki sese verilen isimdir. Dilin arka bölgesi ve yumuşak damak ile küçük dilin olduğu bölümün genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilme özelliğine sahiptir. Birbirleri üstüne geldiğinde bunlar solunumla birlikte titreşirler ve böylece horlama meydana gelir.

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlama Nedenlerinden bahsedecek olursak; boğaz ve dil kaslarının gerginliği azalmıştır. Sırt üstü yatınca gevşek kaslar dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engelleyemez. Bu vaka alkol veya ilaç alarak gevşemiş bir kişinin kas kontrolünün uykusunda kaybolması ile meydana gelir. Horlama bazı kişilerde uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine  rastlanabilmektedir.

Boğazdaki dokuların aşırı büyük olmasıda nedenler arasındadır. Büyük geniz eti ve bademcik çocuklarda en çok rastlanan horlama nedenlerindendir. Kilolu insanlarda kalın boyun dokusu da horlamaya sebep olarak görülür. Tümör ve kistler de nadiren bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damak ve küçük dilin fazla sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltabilir. Bunun sonucunda hava yoluna sarktığından dolayı bir valv gibi horlamaya neden olur.

Bunların haricinde burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Boğazda kollabe olabilen dokuları bu vakum hava yoluna doğru çeker. Bunun sonucunda burun açık iken horlamayan kişide horlamaya rastlanır. Bu horlama durumu neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde ya da grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını açıklamaktadır. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı sebepleri olarak bilinir. Deviasyon ise burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en fazla rastlanılanıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar