Kategori | Beslenme

Hurmanın faydaları

Hepimizin çok iyi bildiği hurmanın mevsimi Ekim ve Kasım aylarıdir. Bu meyvenin vatanı Çin ve Japonya olarak kabul edilir . Bundan dolayı bazı yerlerde “Japon hurması” da denir . Ülkemizde en fazla Trabzon hurması adı ile bilinmektedir. Genellikle taze meyve olarak tüketilmektedir. Bazı yörelerde hurma pekmezi de yapılmaktadır.

hurma

Hurmanın içeriğinde çok sayıda proteinler, karbonhidratlar, organik asitler, antioksidanlar vardır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor,  A , C vitaminleri açısından da zengindir . Vitaminleri özellikle vurgulamak gerekir. Çünkü antioksidanlar vücuttaki toksinleri, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Bu meyve kalp damar sistemi hastalıklarının tedavisi açısından önemlidir. İçeriğinde çok sayıda şeker, glikoz olduğundan kalp damar sistemine iyi gelir. Fakat diyabet hastalarına ve yağlanma sorunu olanlara tavsiye edilmez .

Hurma aynı zamanda kansızlık, vitamin eksikliği, mide ve bağırsak hastalıklarında da yararlıdır. Sürekli tüketildiğinde ishali kesmek , iştah açmak, mide gastritinin önlemek, bağırsak iltihabını iyileştirmek gibi özellikleri var. Sindirim faaliyetini kolaylaştırır. İçeriğindeki magnezyum böbreklerde taş oluşumunu önler. Idrar söktürücü etkiye de sahiptir . Sinir sistemini de olumlu etkiler. Stres ve gerilimi azaltarak vücuda rahatlık verir. Hurma çeşitli vitaminlerle zengin olduğundan hamile hanımlara da yararlıdır. İçerdiği A vitamini vücudun direncini arttırır, demir ise kansızlık açısından yararlıdır. Hurma yiyerek demir ihtiyacının bir kısmını karşılamak mümkündür .

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar