Kategori | Beslenme

İç salgı bezlerimizin sağlığı için ne tür beslenme uygundur?

Tiroit bezi boğaz kısmında, nefes borusu ile gırtlak kıkırdaklarının bölgesinde bulunmaktadır. Normal işleyişi durumunda bir insan sağlık, canlılık, hayata karşı sevinç hisseder. Fonksiyonunda azalmanın gözlemlenmesi durumunda ise hızlı bir şekilde yorulma, ciltte sarkmalar başlar, saçların büyümesi yavaşlar, tırnaklarda kırılma, şişkinlik, gevşeklik, uyuşukluk gözlemlenir, zihin faaliyetleri yavaşlar , cinsellikte isteksizlik meydana gelir. Bütün bunlar, iyot ihtiva eden tiroksin hormonunun eksikliği sonucunda  ortaya çıkar ve sonuçta, ihtiyarlık belirtileri ile guşaya sebep teşkil edebilirler. Tiroit bezinin ihtiyaçları: iyot, B grubu vitaminleri, C vitamini ve protein yapımına katılan amino asidi olan tirozin’dir.

Üreme bezleri , hem vücudun normal faaliyeti, hem de normal cinsel hayat açısından önem arz etmektedirler. Cinsel bezleri arasında kadınlarda yumurtalıklar , erkeklerde ise  testislerdir. Tüketilen gıda maddelerinde yetersiz sayıda gerekli öğe mevcut değilse bu durum üreme bezlerinin fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Üreme bezlerinin ihtiyaçları: A,B,C,E vitaminleri, argon, demir ve bakırmış.

Böbrek üstü bezler, her bir böbreğin üst kısmına dayanan (adını buradan almışlar), elin büyük parmağı boyutunda iki çift bez anlamına gelmektedirler. Böbrek üstü bezler kabuk ve iç katmandan oluşmaktadırlar.

Böbrek üstü bezlerinin hormonları, karbonhidratı metabolizmasını, üreme fonksiyonlarını etkiler ve vücudun koruma özellikleri ile kas çalışabilirliğini teşvik ederler. İç katman hormonları ise adrenalin üretip metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Böbrek üstü bezler hayatta kalmanın ve direncin bezleri olup hormonları ise vücut için enerji ve yaşam gücü kaynağıdır.

Böbrek üstü bezlerinin ihtiyaçları: yüksek protein oranı olan gıdalar; A,C,E vitaminleri, tirozin’dir.

Paratiroit bezleri, boyunda tiroit bezinin etrafında (her taraftan ikişer olmak üzere) yerleşik olup normalde bu tiroide dayanmakta oldukları için son zamanlara kadar onların bir parçası olarak kabul edilmekteydiler.

Bu bezlerin esas fonksiyonu – beyin için önem arz eden, vücuttaki fosfor – kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesidir.

Paratiroit bezlerinin fonksiyonlarında azalma sinir sisteminin faaliyetini etkiler: insanlarda kontrol dışı sinirlilik, aşırı derecede uyarılganlık söz konusu olabilmektedir.

Alerjiniz, krampınız ve ıspazmozunuz varsa biliniz ki: kanınızdaki kalsiyum seviyesi düşüktür.

Paratiroit bezleri, vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan, fosfor-kalsiyum metabolizmasını düzenleyen D vitaminine ihtiyaç duymaktadırlar. Timus bezi ise göğüs kafesinde, göğüsün arka kısmının arkasında bulunmakla birlikte üreme bezleri ve böbrek üstü kabuğu ile karşılıklı olarak fonksiyonel anlamda bağlantısı vardır. Timus bezinin ihtiyaçları: B grubu vitaminleridir.

Pankreas bezi karında olmakla birlikte, karaciğerde yağ metabolizmasını düzenleyen  ensülin hormonunu oluşturur. Ensülinin yetersiz miktarda salgılanması diyabet hastalığı gelişebilmektedir. Pankreas bezinin ihtiyaçları: B grubu vitaminleri, kükürt, nikel, sistin ve glautomin asididir.

İç salgı bezlerinin normal bir şekilde işleyişi – sağlık ve uzun yaşamanın temelidir. Beyin çalışmasını ve sinir sisteminin durumunu direk olarak etkilerler.

‘Bir bez üzerinde dikkatinizi yoğunlaştırırsanız ve onu hayal ederek mükemmel bir şekilde çalıştığını kendi kendinize tekrarlamış olursanız bu bezdeki işleyişinin gerçekten iyileştiğine kanaat getirmiş olursunuz’ , diye yazdı yazar Custin Glace.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar