Kategori | Ramazan Özel

İftarda Kilo Almamanın Yolları

Ramazan ayında beslenme şeklimiz tamami ile değişir. Günün uzunca bir zaman diliminde aç kaldığımız için iftarda ağır yemekler yemeyip ayı en sağlıklı şekilde ve kilo almadan kapatmalıyız. Bu durumda bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir…

Sahurdan iftara kadar geçen zaman diliminde istah ve birden doyma gibi istekler artar. Bununla beraber iftarda hızlı yeme ve ağır yemekler yeme gibi istekler başlar. Gün boyunca oruçlu olduğumuz için birden yemek yiyeceğimize yavaş sindirilen ve  kana geçiş hızı yavaş olan besinlerı tüketmeliyiz. Sebze salata ve tahıl ürünleri bunun için ideal bi yöntemdir.

İftar saatinde orucumuzu öncü bir çorba ile açmak daha faydalı olucağı gibi midede tokluk hissi yaratıp daha hızlı ve ağır yiyeceklere yüklenme olasılığını azaltır. Çorbadan sonra kısa bir ara vermektede daha çok fayda olup çorbadan sonra yemeğe geçtiğimizde ise yavaş yavaş ve az miktarda yemeye özen göstermeliyiz. Normal günlerde olduğu gibi Ramazan ayındada  öğün sayısının en az 3 olmasına dikkat etmeliyiz. Öğün sayısının en az 3 olması diğer gün tutacağımız oructan daha az etkilenip daha sağlıklı olmamızı sağlar. Oruç sırasında kan şekeri düştüğü gibi vücut ısısında da azalma meydana gelir.

Bundan dolayı vücutta üşüme halsizlik ve baş ağrıları meydana gelebilir.  Bunları en aza indirmenin en önemli yolu sahura kalkmaktır.  Sahurda hafif yiyecekler yenmesine ve bolca su içmeye özen göstermeliyiz. Sahurda kilo almamak için yedikten en az 30 dakika sonra yatmak gerekir. Sahurda sadece su içip niyetlenmek yada sahura hiç kalkmamanın son derece zararlı olduğunu unutmamalıyız. Sahurda hafifte olsa yiyeceğimiz gıdalar gün boyunca ayakta olmamızı ve acıkmamızı geciktirir. Bununla beraber kan şekerinin daha geç saatlere kadar dayanmasını sağlamış oluruz. Sadece su içip yattığımızda yada hiç kalkmadığımızda ise yaklaşık 12 saat olan açlık süresi daha uzun zaman olacaktır. Bu durum günümüzün daha verimsiz ve kan şekerimizin daha erken saatlerde düşmesine neden olur.

Uzman diyetisyenler günde en az 3 öğün yiyecek şekilde planlanmasına dikkat çektikleri gibi bu duruma uymuyanlarda yani az ama birkerede  çok yiyenlerde kalp ve mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için az ama sık yemekte fayda vardır.

Ramazan ayında alınması gereken protein vitamin enerji ve mineral oranlarının diyeşmediğini belirtmek isteriz. Bu sebeple iftar ve sahur arasına mutlaka bir öğün eklenmelidir.  Bu arada bol bol su içmeyi ihmal etmiyelim.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar