Kategori | Bebeğim

İki yaşından küçük bebekler için düşük yağlı mı yoksa tam yağlı süt mü daha uygundur?

Süt, kalsiyum ve protein açısından en mükemmel kaynaktır. Yağ da önemli bir biçimde tam yağlı bir sütün içiminde bu kaynağı sağlar. İki yaşın altındaki bir çocuğun bu tam yağlı sütün içerdiği yağı alma gereksinimi var mıdır? Bu soruyu cevaplayabilmek için, çocukların beslenme düzeninde yağ gereksinimi ile ilgili olarak neler bildiğimiz önemlidir.

Yetişkinler için yağ miktarını limitlendirmek sağlık açısından fayda sağlar. Ayrıca uzun zamandır bilinen arteriyosklerozun (damar sertliği) bebeklikten başlayıp genç yaşlarda hızla devam eden bir süreçte oluştuğudur. Bu süreci mümkün olduğu kadar erken önlemek sağlıklı bir yaşamı sağlar. Bununla birlikte aynı şeyi çocuklar için söyleyemeyeceğiz, çünkü bir çocuğun tam ve sağlıklı büyümesi için alması gereken yağı sınırlandırmanın büyük bir kalori kaybına neden olacağı korkusu vardır. Geçmiş on yılda, “hearth-smart” düşük yağ diyeti konusunda hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar ilginç sonuçlar vermiştir. İki yaşından büyük çocuklara uygulanan klasik kalp diyetinin ki bu diyetin kalorisinin % 28′ i yağ, % 10’u doymuş yağ, ve düşük kolesterol oluşturuyor, büyüme sorunu çıkarmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar bu tarz bir diyetin 24 aylıktan daha küçük çocuklar için de sağlıklı olup olmadığını öğrenmek amacıyla genişletilerek devam ettirilmektedir.

Şu anda bilinen ve hissedilen iki yaşın altındaki çocukların günlük besin düzeninde yağ alması sınırlandırılmamalıdır. Bu nedenle bu yaş sütgrubundaki çocuklar tam yağlı süt almalıdırlar. Gelecekte araştırmalar sonucunda bu yaş grubundaki çocukların beslenmesinde yağ sınırlamasına gidilebileceği sonucuna varılabilirse de günümüzde mevcut olan gerçekler ve açıklamalar bu tezi desteklemiyor. Bununla birlikte iki yaş üzerindeki çocuklar için yağ sınırlamasına engel teşkil edecek bir durum yoktur. Tipik Amerikan diyetleri ve besin düzeni ki bunun içinde çocuklar da var, % 30 kalorilik yağ içeriyor. Böylece süt seçimi yapmanız gerektiğinde, çocuğunuzun diğer besin kaynaklarından ne kadar yağ aldığını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer ki çocuğunuzun yediği diğer yiyecek ve içeceklerden aldığı yağ kalorisi % 30 ‘dan fazla ise yağsız süt seçimi doğru bir seçim olacaktır. Bununla birlikte, eğer çocuğunuz önceden düşük yağlı beslenme düzenine başlamışsa yarım ya da tam yağlı süt seçiminiz en iyi seçimdir. Çocuğunuzun beslenme düzenini ilgili doktorunuz ya da beslenme uzmanınız tarafından tartışmanız süt seçimine karar vermenizde en iyi yol olacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar