İktidarsızlık Hakkında

 

İktidarsızlık Nedir; Sertleşmeyi sağlayamamak ya da sağlanmış olan sertleşmeyi cinsel ilişkide bulunabilecek kadar uzun sürdürememek durumunun devamlı olarak meydana gelmesidir.

 

İktidarsızlık

Zaman zaman “bir defalık” bir iktidarsızlık olayı çoğu erkeğin başına gelir. Bu tamamiyle normaldir ve endişe edilecek bir şey değildir. Fakat bu sürüp giden bir problem halini aldığı zaman iktidarsızlık erkeği kendi gözünde küçülttüğü gibi, cinsel hayatına da zarar verir. İyi olan yönü, genelde tedavi edilmesidir.

İktidarsızlığın tedavisinde ilk adım, sertleşme olayının nasıl meydana geldiğini anlamaktır. Penisin iki yanında semeni ve idrarı taşıyan tüpe paralel uzanan iki adet silindir şeklinde süngerimsi bölüm bulunur. Bir erkek cinsel yönden uyarıldığı zaman, silindirin verdiği emirle, bu silindirlere kanın akışı normal miktarın yaklaşık yedi katına çıkar. Bu ani kan hücumu süngerimsi bölümleri genişletir. Böylece sertleşme sağlanmış olur.

Sertleşmeyi meydana getirmek için üç önemli işin gerçekleşmesi gerekir;

  • Birinci adım cinsel uyarılmadır. Erkek bunu görme, dokunma, duyma, koklama duygularından ve düşüncelerinden elde ederler.
  • İkinci adım, cinsel heyecanın vücudun sinir sistemi tarafından önce beyine sonra cinsel organa aktarılmasıdır.
  • Üçüncü adım cinsel organa kan taşıyan damarların gevşemesi, böylece sertleşmeyi sağlayan kanallara daha çok kan gitmesine yol açmasıdır.

Eğer bu faktörlerden herhangi birini bir şey etkilerse,  sinir sisteminin tepkisi veya damar sisteminin tepkisi iktidarsızlığa yol açabilir.

İktidarsızlık probleminin etkilediği erkekler arasında yaşlılar gençlerden daha fazladır. Fakat bu rahatsızlık hiçbir şekilde yaşlanmanın önlenemeyen bir sonucu değildir. Yaşlı erkeklerde tedavi ise sıklıkla gençlerde olduğu kadar başarılıdır.

İktidarsızlık vakalarının yarısından fazlası fiziki olmayan nedenlerden doğmaktadır. Fiziki olmayan nedenlerin en belli başlısı stres veya kaygıdır. Eğer erkek gevşemiş olarak dikkatini cinsel ilişki üzerinde toplayamazsa, şartların baskısı altında ezilmiş, ne yapacağını bilemez bir hale gelmeşse, üç kademeli sertleşme işleminiz gerçekleşmesi zordur.

İktidarsızlık aynı zamanda, depresyon gibi psikolojik problemlerin bazen görülen bir yan etkisidir. Cinsel eşe karşı olumsuz duygular, veya cinsel eşin belirttiği olumsuz duygularda iktidarsızlık için bir neden olabilir.

Geçici veya devamlı iktidarsızlık çeken erkeğin cinsel eşini hatırlaması da önemlidir. Bazı durumlarda bir kadın sertleşmeyi kendisinin arzulanabilirliği anlamında bir yorum olarak kabul edebilir, sertleşmenin olmayışı bayana arzu edilmediği mesajı verebilir ve bu konuda ikna edici olmak faydalıdır.

İktidarsızlık vakalarının yarısına yakın bölümüne fiziki nedenler yol açar. Bunlar en sık görülenden en seyrek görülene doğru sırasıyla;

  • diyabetik nöropati
  • kardiyovasküler hastalıklar
  • bazı ilaçlar
  • prostat kanseri ameliyatı
  • omuriliği zedeleyen kırıklar
  • multipl skleroz
  • hormon bozuklukları

Bunların yanında sigara ve alkol tüketimi de son derece önemlidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar