Kategori | Genel

İlerleyen yaşlarda tarz oluşturabilmenin sırları

Tarz sahibi olmak her yaş için zor. Çocukluktan kadınlığa adım atan genç kızlar gibi, orta yaştan yaşlılığa doğru ilerleyen kadınların da işi zor. Hele ki sıkı moda takipçileriyse…

Orta yaşı geçtiniz… Ama hala modayı takip ediyor ve yaşınıza uygun giyinmek istiyorsanız. Bu imkansız değil. Yaşlanıyor olabilirsiniz ama bu, modayı takip etmenize ve ondan etkilenerek tarz oluşturmanıza engel değil. Gençliği yeniden yakalamak elinizde, tabii akıllıca, modaya ve yaşınıza uygun olarak…

ilerleyen yaşlarda tarz

* Eğer kendinize yeni bir tarz oluşturmak istiyorsanız, moda dünyasında neler olup bittiğini kesinlikle takip etmelisiz. Ama bunun için moda dergilerini ezberlemenize gerek yok. Sadece son trendlerden haberdar olun, yeter. Kendi zevkinize uygun olan giysileri kullanın. Eğer hep aynı görünüşte kalırsanız bu sizin için bir tarz olmaktan çıkıp, sıkıcı ve demode bir görüntü oluşturacaktır. Yine de ısrarla şu anda moda olan giysilerden hiçbiri sizin tarzınıza uymuyorsa her zaman kullanılan, klasik giysilerde çizginizi koruyun.

* Kendinize mutlaka bir tarz oluşturmalısınız. Yaşlı bile olsanız tarzınızı kaybetmeyin. Yaşlı olmanız, muhafazakar ya da son moda olmanız anlamına gelmez. Örneğin çok düz hatlı ve sade ayakkabılardan hoslanmıyorsanız yaşınız bunu gerektiriyor diye giymek zorunda değilsiniz. Bunun dışında eğer leopar desenlerini seviyorsanız, ince bir fular takabilirsiniz, sadeliğinize şıklık ve bir tarz katacaktır. Ama tarz oluşturacağım diye kısa bir leopar desenli etek giymeyin sakın.

* Torunlarınızla yarışmaya kalkmayın. Gençleşmek iyidir ama gençliği taklit etmek değil… Bu ayrımı yapmalısınız. Örneğin, bol tüylü peluş kazaklar, buruşuk görünüşlü bluzlar, şık botlar ve süet ceketler giyebilirsiniz. Ama Cosmo kızları gibi giyinmek orta yaşın üstündeki bir kadına yakışmaz.

* Saçlarınızı doğal olmayan koyu renklere boyamayın. Eğer mutlaka renk değişimi istiyorsanız, saçınızın rengine uygun olabilecek açık doğal renklerde gölgeler kullanabilirsiniz. Yaş ilerledikçe saçların beyazlamaya başlaması normaldir. Aslında doğal haline bırakılsa, grileşmiş ve kendinden bir ışıltıya sahip olur. Bu renkten hoşlanmıyorsanız komple boyamak yerine açık kahverengi veya sarıya bakan tonlarda gölgeleri deneyin. Kırmızı tonlarda gölgelerden kaçının.

* Alışverişe çıkmak için cesaretinizi sakın kaybetmeyin.. Çoğunlukla mağazaların genç kesime hitap ettiğini düşünebilirsiniz. Aslında gerçekten de böyledir birçoğu. Fakat hepsi değil. Birçok küçük butik vardır ki, bunlar sizin yaş grubunuza göre uzmanlaşmıştırlar.

* Uygun olduğu zamanlarda spor giyime sıcak bakın. Fakat spor giyineceğim diye de bütün gardırobunuzu koşu giysilerine ayırmayın. Çoğunlukla yaşlı insanların spor kıyafetler içindeki görünümü bize klişe gelir. İstisnalar da vardır. Örneğin spor görünümlü olmak için günlük kıyafetlerinize kadife bir pantolon ile önden fermuarlı şık bir ceketle kombine ederek sağlayabilirsiniz. Örgü kazaklar, streç giysiler sizin için ideal sayılabilir.

* Tüm bunları yaparken makyajınızı değiştirmeyi unutmayın. Kıyafetlerde olduğu gibi makyaj tarzında da bir süre sonra rutinliğe kapılabilirsiniz. Aynı renkleri ve aynı ürünler günden güne kullanmaya devam edersiniz. Fakat yaş ilerledikçe cildimiz de değişir. Yüz çizgileri derinleşip, cilt renginde değişiklikler başlar. Bundan sonra daha yumuşak tonlarda ve daha değişik bir tarzda makyaj yapmalısınız. Görünüşünüzü trende uydurmak için iyi bir bakım merkezine gitmeyi deneyebilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar