Kategori | Hamilelik

In Vitro Fertilizasyon (Tüp Bebek) nedir? Mikroenjeksiyon nasıl uygulanır?

Bilindiği gibi kadında yumurtlama sonucu oluşan olgun yumurta erkeğin spermi ile kadının tüplerinde karşılaşmakta ve eğer döllenme gerçekleşirse embriyo adı verilen ilk canlı hücreler topluluğu oluşmaktadır. Embriyo tüple aracağıı ile rahim içine taşınmakta ve burada tutunursa gebelik oluşmaktadır. Normal şartlarda hiçbir sorunu olmayan çiftlerde bir ay içinde uygun zamanlarda yapılan ilişki sonrası gebe kalma şansı %20-25 arasında değişmektedir. Tüp Bebek yöntemi ile kadının yumurtalıkları çeşitli ilaçlarla uyarılarak yumurtalar geliştirilmekte ve bu yumurtalar ultrason yardımı ile toplanarak laboratuvar şartlarında erkekten alınan spermler ile biraraya getirilmektedirler. Bu şekilde kadının tüplerinde doğal olarak oluşan ortam laboratuvar şartlarında kadının kendi yumurtası ve erkeğin kendi spermi kullanılarak hazırlanmakta ve embriyo gelişmesi sağlanmaktadır. Oluşan embriyoların gelişimi birkaç gün takip edilmekte ve iyi kaliteye sahip 3 veya 4 tane embriyo, rahim ağzından geçen ince bir kateter vasıtası ile rahim içine yerleştirilmektedirler. Kadın tüplerinde doğal şartlarda olan döllenmenin dışarıda laboratuvar şartlarında sağlanması nedeni ile bu işleme “Tüp Bebek” işlemi adı verilmektedir.

Erkeğe ait çeşitli faktörlerden dolayı sperm yumurtayı dölleme yeteneğini yerine getiremediğinde ise; yumurta içine sperm mikroskop altında enjekte edilmekte ve döllenme bu şekilde elde edilmektedir. Bu işleme “mikroenjeksiyon” adı verilmektedir. Bu yöntem ile sadece meniden elde edilen spermler değil, meniden sperm çıkmayan vakalarda testislerden elde edilen spermler kullanılarak mikroenjeksiyon ile döllenme sağlanabilmektedir. Gelişen embriyoların bundan sonraki takip aşamaları Tüp Bebek işlemindeki gibi olmaktadır. Esasen Tüp Bebek’den Mikroenjeksiyon’un farkı; spermlerin yumurtanın çevresine konması (tüp bebek) veya tek tek her bir yumurta içine enjekte edilmesidir (mikroenjeksiyon).

Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda; gerek tüp bebek ve gerekse mikroenjeksiyon uygulamaları ile dünyaya gelen bebeklerde anomali gelişme oranı, doğal yollardan oluşan gebeliklerden farklı olmadığı bulunmamıştır. Genetik hastalık veya kromozom bozukluklarının anlaşılması ancak gebelik oluştuktan sonra anlaşılabilme ve tanımlanması gebeliğin 4-5 ayında yapılmaktadır. İmplantasyon öncesi genetik tanı ise henüz gebelik olmadan, embriyo üzerinde genetik incelemeyi mümkün kılmaktadır.

Tüp Bebek veya Mikroenjeksiyon yöntemleri ile elde edilen embriyolar dondurularak saklanabilmektedir. Böylece bir kez hormon tedavisi almış ve yeterli sayıda yumurta geliştirmiş kadınlarda döllenen yumurtaların üç veya dört tanesi rahim içine konulup diğer arta kalan embriyoları dondurularak uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Böylece çiftin istediklerinde tekrar çocuk sahibi olabilmek için yeniden tedavi olmalarına gerek kalmaksızın dondurulmuş embriyoları ile gebe kalmaları mümkün olmaktadır.

Teknolojinin ve bu alanda elde edilen bilgilerin hızla gelişmesi ile dünyada ve ülkemizde binlerce çiftin çocuk sahibi olması sağlanmıştır. Önümüzdeki yıllarda dünyanın en yüce duygusu olan anne ve babalık sevincini yaşatmak ve sağlıklı bebekler elde etmek için yapılan bu çalışmaların sonuçları yüz güldürmeye devam etmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar