Kategori | Saç Bakımı

İnce telli saçlar için bakım önerileri

İnce telli saçlar için bakım önerimiz saçlarınızı yormamanızdır. “Saçlarım eskiden çok gürdü, şimdi çok azaldı. Saçlarım hep ince telli, keşke kalın veya dolgun olsa” diyorsanız, bu yazıyı okumanız önerilir.

İnce telli saçlar

İnce telli saçlar

Yeni yıkanmış saçınızı kurutmadan veya fönlemeden önce havluya, ya da bir tülbente sarın ve kurumasını bekleyin. Sonra iri dişli tarakla tarayın. Saçlarınızı tararken alttan başlayıp yavaş yavaş taramaya çalışın, asla saçınızı çekmeyin. Bu işlemden sonra fönle kurutun ve fanın ısı ayarını orta derecede ayarlayın. Saçınızı fönle kurutmadan önce saçlarınızın sönük görünmemesi için biraz şekillendirici köpük de kullanabilirsiniz. Saçınızın hacimli ve kalın görünmesini istiyorsanız, ince bigudiler kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız uzunsa, akşamdan saçlarınızı örgü yapabilirsiniz, böylece hacimli saçlara sahip olacaksınız.

İnce telli saçlar için bakım kremleri saçınızın rengini belirler. Saç kremleri ince telli saçları güçsüz ve yağlı gösteriyor, bu nedenle mümkün oldukça kullanmamanız gerekir. Fakat saçınız boyalıysa ve krem kullanmak gerekliyse, doğru krem kullanmak birinci kuraldır.

İnce telli saçlara sahip bayanlar yağlı ürünleri çok kullanmamalıdır, bunun yerine saçınızı yıkadıktan sonra nemli saç spreyini kullanmak daha faydalıdır. İnce telli saçlar için şampuan kullanmak çok önemlidir, bunun için saç uzmanından tavsiye isteyebilir, ondaki bakım ürünlerini deneyebilirsiniz. Güzellik uzmanlarında ince telli saçları kalınlaştırmak için kimyasal maddeler bulunur, bu sizin için uygun değilse, ek saç yaptırabilirsiniz.

İnce telli saçlarınız varsa, yemeniz gereken başlıca yiyecekler biyotin içeren zengin koyu yeşil meyve sebzeler ve et yemekleridir. Çünkü saç proteinden oluşur. Bu yüzden yumurta ve nohut gibi yiyecekler saçın daha güçlü olması için önemlidir. Zeytinyağının da saça yararlı olduğunu unutmayın.

Eğer saçlarınız çok dökülüyor ve kırılıyorsa, içeriğinde A vitamini olan besinlerden uzak olmanızda fayda var. Fakat badem ve kabuklu meyveleri yemeniz önerilir, çünkü içeriğinde çinko olduğu için saç köklerine çok yararlıdır.

Kötü saçların başlıca nedenleri ise düzgün beslenmeme, aşırı kilo alıp kilo verme, hormon bozukluğu, saç boyası ve uygulanan yanlış tedaviler olabilir. Saçın olduğundan daha zayıf görünmesinin diğer bir nedeni ise saç köklerinde olan sebum adlı yağın saç diplerini tıkayarak saçın nefes almasını ve toksinleri atmasını engellemesidir. Bu da saç kökünün iltihabı, saçta kötü koku, saç derisinde ağrı ve saçta sivilce gibi problemler oluşmasına neden olabilir. Beslenmeyen ve hastalıklarla boğuşan saçlar incelir ve zayıflar. Zeytinyağı, jojoba yağı, aloe vera, avokado yağı gibi bitkisel yağlar da yararlıdır. Özellikle zeytinyağı hem saçlarda kepeğin oluşmasına engel olur, hem de içeriğinde bulunan amino asitler ile keratin üreterek saçları besler ve güçlendirir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar