Kategori | Beslenme

İncirli tarifler

Newton’un kafasına elma değil de incir düşseydi ne olurdu? Herhalde saçlarına yapışan incir parçalarını düşünerek, yerçekiminin öyküsünü bizlere daha keyifsiz bir dille anlatırdı. En iyisi, bir incir çekirdeğini doldurmayan tartışmaları bırakıp bu ilginç meyveyle tanışmak.

Öyle nazlı bir meyve ki, tezgahlarda görünmesiyle kaybolması bir oluyor. Sanki daima kendini özletmek gibi bir derdi var. Lezzetini, içine biriktirdiği eşsiz balını sadece bir ay boyunca tattırıp gidiyor. Biz geride kalanlar ise kurutulmuş, reçeli ya da şekerlemesi yapılmış halleriyle avunmaya çalışıyoruz.

İncir Dolması

1 ½ su bardağı su
1 su bardağı dövülmüş fındık
1/3 su bardağı şeker
12 kuru incir
8 çorba kaşığı kaymak

İncirleri yıkayın, 1 su bardağı su ile bir gece önceden ıslatın. Fındığı şekerle karıştırın. İncirlerin saplarını çıkarıp, parmakla bastırarak ortalarını çukurlaştırın. Fındık-şeker karışımı ile doldurun, açık kısmı yukarı gelecek şekilde tepsiye dizin.

Kalan suyu incirlerin üzerine gezdirin. Kapağı kapatın, kısık ateşte, yaklaşık 30 dakika pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp kaymakla servis edin.

6 kişilik

Sağlık İçin İncir

İncirin bol miktarda içerdiği demir, potasyum, sodyum, kükürt, kalsiyum, fosfor ve silisyum, solunum ve sindirim sistemlerinin iyi çalışmasını sağlar. Kurutulduğunda, kalori miktarı 4 katına çıktığı için, kuru incir, kilo almak isteyenler için oldukça uygun bir ilaçtır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar