Kategori | Sağlık Konuları

İnsan neden yalan söyler?

Dr.İbrahim Bilgen

Dr.İbrahim Bilgen

23 kasım 2012 tarihli Doktorum programına katılan psikiyatri uzmanı Dr.İbrahim Bilgen “İnsan neden yalan söyler?” sorusunu cevapladı ve bu konu ile ilgili bilgiler verdi.

Munchausen Sendromu Nedir?

Munchausen Sendromu adı verilen durumda hasta doktorları tamamen aldatarak, hastalık uydurarak, küçük ve büyük cerrahi amelyat geciçirir. örneğin; parmağını kesip idrarını damlatarak idrar tahlili verdiğinde idrarında taş olabildiğini söyleyen, hipoglisemi oluşturarak kendisine insülin enjeksiyonu yaparak şeker hastasıyım nasıl kurtulurum diyen yüzelerce kişiler vardır. Bu genelde bilerek yapılan bir şey değildir. Bilinç dışı içsel olarak kendini değersiz hisseden kişilerin yaşadığı rahatsızlıktır.

İnsan neden yalan söyler?

4 yaşına kadar yalan söyleme olayı çocuğun kendisinde geliştirmiş olduğu bir kısım değildir. Çocuğunuz yalan söylyor diye çocuğa kızmayın, çocuğu korkutmayın. Çocuklar 2-4 yaş arasında abartılı hayaller yapabilirler ve söyleyebilirler. Bu durum karşısında anneler agresif davranmamalıdırlar.

Çocuklar 2 türde yalan söyler; birincisi evde anne babadan birisi yalan söylüyordur veya çocuk yetki korkusundan yalan söyler. Ergenlerde ise bireyselleşmek ve özerkleşmek için yalan söyleme durumu görülür.

Yalan yalandır. Pembesi beyazı yoktur. Çocuğa yalan söyletmek yanlış bir şeydir. Çocuğun önünde yalan söylemek çocuğun da yalan söylemesine neden olur. Çocuklara çok fazla öğüt vermektense onlara iyi birer örnek olun.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar