İnternet üzerindeki sağlık ile ilgili sitelerin değerlendirilmesi

İnternet bilgi transferi konusunda yüzyılımızın kuşkusuz en büyük keşfidir. Dünyanın her köşesinde yüzbinlerce özel ve resmi kuruluş, işyeri, okul ve evdeki milyonlarca bilgisayarın kablo, telefon hattı ve uydu gibi kanallarla birbirine bağlanmasından oluşmuş ve her an açık olan bu dev iletişim ağı her konuda olduğu gibi aile planlaması hizmetlerinin tanıtılması, yürütülmesi, halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, rekabetin sağlanması konularında da hizmetinizdedir.

Internetin en çok kullanılan ve bugünkü popülerliğini kazanmasını sağlayan fonksiyonu olan www (world wide web-dünyayı saran ağ) sağlıkve aile planlaması ile ilgili binlerce site içeriyor. Bunların en kapsamlı ve güvenilir olanları devlet kuruluşları, üniversiteler ve tıbbi organizasyonlar tarafından yürütülen sitelerdir. Bunların dışında çok sayıda özel sitelere ait olan tıbbi bilgiye ulaşım ve hizmetlerin tanıtımı ile ilgili siteler mevcuttur. Ülkemizde de bu konudaki en geniş ve güvenilir bilgilerin halka ve hekimlere sunulduğu sayfalar Sağlık Bakanlığı Genel Müdürlüğü’ne ait olan adresindeki sayfalardır. Bu sayfaların dışında kalan ve aile planlaması ile ilgili yapılan taramalar sonucu bulunan sayfalarda da çeşitli bilgiler bulunmaktadır. İngilizce kaynak açısından aile planlaması konusu hem sağlık personeli hem de halk için yeterli ve kapsamlı bilgiler içermekle birlikte, yönlendirici ve taraflı bilgilerin de aynı medyada sunulmasıyla oldukça dağınık ve güvensiz bir izlenim veriyor.

ozde.org ülkemizde sadece sağlık ve aile planlaması değil anne babalara ve onların bebeklerine yönelik çok kapsamlı ve sık sık yeni haberlerle güncelleşebilen bir web sitesidir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de aile planlaması ve bebek sağlığı ile ilgili web sitelerinin sayıları ve kaliteleri gün geçtikçe artmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar