Kategori | Genel

İpek boyası ile fular yapımı

Yaz mevsiminin sıcaklığı insanları insanları çılgınca şeyler yaratmaya zorluyor. Yazın; gündüzünde, gecesinde, karasında, denizinde pareo’lar kullanılıyor. Mayo üzerinde kullanılan pareo’lar ipek boyasının nüansları ile zevki, güzelliği ve inceliği yansıtıyor.

Harika desenler oluşturmak için ipek boyasını ve kolay olan bağlama tekniğini seçerek kendinize her zaman kullanabileceğiniz pareo’lar, uzun ve kare fularlar yapabilirsiniz.

Kontras renkleri bir arada kullanarak mayo ve giysilerinizi ipek boyasının büyüsü ile birleştirebilirsiniz. Kullandığınız kumaş ve ipek boyası ile ışığı geçiren, zevkli, huzur veren yaratıcı bir çalışmayla giysilerinizi süsleyebilme olanağı elde etmiş olursunuz. Kumaş olarak saten, krep, sifon, çin ipeği, ipek saten, sentetik ipek, çok ince pamuklu kumaşlar kullanılabilir.

Kullanılan Malzemeler:fular

Pareo ölçüsü: 150*100 cm.
Kare fular: 50 * 50 cm.
Uzun fular: 35 * 150 cm

Kare fular için:

50 * 50 cm. sifon kumaş beyaz iplik, mandal
ART-Fırça 110 No: 5 1 bardak su
DEKA – Silk 35 * 39 (leylak)
35-24 (şarabi)
35-71 (yağ yeşili)
35-74 (fıstık yeşili)

Yapılışı:

50 * 50 cm. beyaz kumaşın etrafı overlok ile temizlenir. Kumaş, gelişi güzel belirli yerlerinden iki boğumda iplikle bağlanır. Birbirlerine fulardeğmesinler diye diplerine mandal takılır. Renkler tespit edilir. Temiz bir bardak su alınır. Fırça suya batırılarak boğumlar biraz ıslatılır.

Birinci doğum leylak rengi, ikinci boğum şarabi ile boyanır.

Boğumlar boyandıktan sonra kurutulur. Mandallar çıkarılır ve kumaşın zemini su ile ıslatılır.

fular3Yağ yeşili ve fıstık yeşili ile açıklı koyulu olarak kalın fırça yardımı ile gelişi güzel sürülür. Tamamen kuruduktan sonra iplikler çözülür. Ütü ile tersinden fikse edilir.

Kumaş gelişigüzel iki boğum yapılarak bağlanır.
Boğum leylak rengi ile boyanır.
Boğum şarap kırmızısı ile boyanır.
Mandallar çıkartılıp kurumaya bırakılır.
Zemin su ile ıslatılıp, açık yeşil ve koyu yeşil boya ile boyanır.
Kuruyan zeminden, sonradan iplikler çözülür.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar