Kategori | Sağlık Konuları

İş iyi ama yönetici felaket!

İşinizi seviyor ancak yöneticinizden nefret ediyorsanız sabahları işe gelirken insanın ayakları geri geri gider. Aranızdaki elektriklenme, başarılarınızın engellenmesine kadar yansıyabilir, hayatınızı zorlaştırabilir. Ancak zor insanlar her yerde olabilir. Dolayısıyla iş değiştirmek tek çözüm değildir. Böyle bir durumla baş etmek için neler yapılabilir?

Yöneticinizle aranızdaki problemler, basit kişilik farklılıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bunu da tartışma konularınızın sudan sebepler, ya da kişilik çatışmalarından çıkmasından anlayabilirsiniz. Burada vurgulanması gereken bir tane nokta vardı: Açık ve net olarak, bu durumda otorite sizde değil yöneticinizde olduğuna göre, ortada kazanılacak bir savaş da yoktur. Bu sebeple girdiğiniz her tartışmayı kaybetmeniz kaçınılmazdır.

Aranızda oluşabilecek gerginliği azaltmak ve bu sorunu çözmek için benimseyebileceğiniz iki yaklaşım olabilir:

1) İkinizin arasındaki sınırı bilmeniz gerekir: Bu durumda sınırı geçen siz misiniz, o mu? Örneğin: Yöneticiniz size bir iş verdiğinde, sizden bir cevap alana kadar ya da sonuç görene kadar bekliyor mu, yoksa her türlü fırsatta işinize burnunu sokup, size neyi nasıl yapmanız gerektiğini mi söylüyor? Eğer siz işinizle ilgili yaptığı bir yoruma ya da size görev tanımınız dahilinde iş vermesine tepki gösteriyorsanız, fazla tepki veriyorsunuz demektir. Bu da aslında yöneticinizin kendisine değil, sizin otoriteyle ilgili eskiden kalma sorunlarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum, sizin yöneticinizi olduğundan daha olumsuz algılamanıza sebep olabilir. Bu tarz geçmiş olaylarla ilgili bağlantıları, şu anki durumdan ve yöneticinizle olan ilişkinizden ayırarak düşünebilmelisiniz. Eğer yöneticiniz, her adımınızı inceliyor ve neyi nasıl yapmanız gerektiğini söylüyorsa bunu onunla konuşmanız gerekir. Bunun için bir toplantı yapmak istediğinizi ve işle ilgili sorumluluk çerçevenizi görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda yöneticinize pozisyonu itibariyle bile olsa saygı duymalı ve olumlu özelliklerini görebilmelisiniz. Konuşurken de kendisine size verdiği geri bildirime değer verdiğinizi, ancak çok fazla yorum yapıldığı zaman bunun işinizdeki verimliliğinizi olumsuz etkilediğini söyleyebilirsiniz. Bu sebeple hangi zamanlarda geri bildirim almak ya da konuşmak istediğinizi kararlaştırabilirsiniz.

2) Yöneticinize herhangi bir şekilde saygı duymadığınız mesajını veriyor olabilirsiniz: Eğer otorite konularıyla ilgili zorluk çekiyorsanız, küçük de olsa tartışmaları boş vermek sizin için kolay olmayabilir. Çok basit konularla ilgili saygısız konuşuyor ya da kavga etme fırsatı aranıyor olabilirsiniz. Her şeyden önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Bu kişinin kontrolü eline almasına izin vermenin sizin hayrınıza olacağını kabullenmelisiniz. Sonuçta küçük şeyler değil, büyük şeyler önemlidir. Eğer mutlaka fikir belirtmeniz gereken bir durum varsa, konuşun. Konuşacaksanız da bunu saygılı bir şekilde yapmalısınız. Yoksa susmak daha iyi olacaktır.

Eğer yöneticinizin, iş yerinde söz sahibi olduğunu kabullenir ve aranızdaki sınırları doğru belirlerseniz çok rahatlayabilirsiniz. Barış için atılacak bazı adımlar yararlı olabilir. Bu kişinin olumlu özelliklerini gördüğünüz zaman, size yönelik bir hareket ya da söz olmasa bile, onu açıkça övmekten çekinmeyin. Eleştiriyi övgüyle dengelemek aranızdaki tansiyonun azalmasını sağlayacaktır. Eğer yöneticinizin size yönelik olumsuz tavırları, işteki kötü performansınızdan kaynaklanmıyorsa, böyle bir yaklaşım aranızdaki ilişkinin düzelmesini sağlayabilir.

Ancak bütün bunlar da işe yaramaz ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayamazsanız, başka çözümler üretmekten çekinmemelisiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar