Kategori | Sağlık Haberleri

İshalde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İshalde beslenmenin diğer hastalıklarda beslenmeden farklı yönleri oldugundan ayrıca ele alınması uygun olacaktır. İshal, çocuğun vücudundan su ve tuz kaybına yol açarak hayati tehlike yaratabilir. Bu nedenle ishalli çocuğun beslenmesinde vücuttan kaybedilen su ve tuzların yerine konması birinci planda gereklidir.

İshalli çocuk ağzı, dili kurumuş, bıngıldağı çökmüş ve gözleri çukura kaçmışsa, su kaybetmiş demektir. Bunu telafi etmek için çocuğa ağızdan sıvı teda-visi uygulanır, ishalli çocuğa ağızdan verilecek sıvı; ishal tedavi tozu paketi kul-lanılarak, ya da ev koşullannda hazırlanır, ishal tedavi tozu paketi kullanılarak; paket içindeki toz 5 su bardağı (l litre) kaynatılıp soğutulmuş suya ilave edilip karıştırılmak suretiyle hazırlanır. Ev koşullannda ise; aynı miktar su içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker veya 18 adet (40 gm) kesme şeker, l silme tatlı kaşığı tuz, l silme çay kaşığı karbonat ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan ishal tedavi suyu ağzı kapaklı, temiz bir kapta muhafaza edilir. Her ishalli kakadan sonra, küçük çocuklara l çay bardağı, büyük çocuklara 2 çay bardağı içirilir. 24 saat içinde kullanılmayan kısmı dökülür ve yenisi hazırlanır. Ağızdan sıvı almayan ve kusma-sı da olan çocuklar vakit kaybetmeden doktora götürülmelidir.

İshalli çocuğa anne sütü vermeye mutlaka devam edilmelidir. Anne sütüne ilave olarak ek gıda alan çocuklara: yoğurt, ayran, yoğurtlu pirinç çorbası, patates ezmesi, elma, şeftali ve havuç suları veya ezmeleri, muz ezmesi verilir. Şekerli, yağlı besinler, yumurta,et, müsade edilenlerin dışında sebze meyveler verilmez.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar