Kategori | Zayıflama

İştah kapatan besinler

Yediğimiz yararlı ve yararsız bir çok besin bizim uzun süre tok kalmamızı sağlar iken bir o kadar besinde kısa sürede acıkmamızı sağlar.

Bu durumda öncelikle hangi besinler iştahımızı kapatır onları öğrenmemiz gerekir. Sonuçta diyet planlı ve bilgili çalışarak işe yarar.

İştahımızı Kapatan Bazı Besinler

Sardalya: Protein deposu olup kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Bu durumda tokluk hissi yaratır. Ayrıca metabolizmamızın çalışmasını sağlar.

Badem: Gün içinde 1-2 avuç badem yemenin tokluk hissi yarattığını aynı zamanda kilo alımını engellediğini yapılan bir çok araştırma sonucu artık biliyoruz.

Ihlamur: Bir çok yararı zaten tartışılmaz. Bunun yanında yemeklerden önce birer bardak ıhlamır içmenin hastalıklara karşı faydasının yanında tokluk hissi yaratma özelliğide vardır.

Karnabahar: Lif  açısından zengin bir besin olduğundan uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Ananas: Oldukca doyurucu bir besin olup protein sindirimini hızlandırır.

Salatalık: Kalorisi yok denecek kadar azdır. Oldukca tok tutucu özelliğide cabası. Acıktığımızda açlığımızı bastırmak için ince ince kesip (kabuğu ile beraber) üzerine biraz dere otu serpip öylece yeyin.

Yulaf: Tokluk hissi veren besinlerin en başında gelir.

Balık: Balıkta bulunan iyot enzimi tiroit hormonlarının gelişimi için kullanılır. Bu hormonlar açlık duygusunun gelişmesini engeller. Tartışılmaz yararlarıda cabası.

Çilek: Canınız tatlı çektiğinde bir miktar çilek yiyebilirsiniz. Tok hissetmenizide sağlar.

Bu besinlerle iştahımızı az çok kontrol altına almış oluruz. Daha fazlası için;

Besinleri uzun süre çiğneyin…

Beynimiz yemeğe basladıktan 20 dakika sonra doygunluk mesajı verir. Besinleri uzun süre çiğneyerek hem miğdemize giden besinlerin beyin istah kesmetarafından daha iyi algılanması için zaman tanımış oluruz hem de doyduğumuzu anlayıp yemeğe son verme hissine yaklaşmış oluruz. Üstelik uzun süre çiğnemek tat duygusunuda tatmin eder.

Tat alma duygusunu tatmin edin…

Bilindiği gibi her besinin ayrı tadı vardır (tatlı, tuzlu, ekşi, acı… vb ). Araştırmalara göre çeşitli tatlarda besin tüketmek daha az yememizi yani az miktarla yetinmemizi sağlıyor. Örneğin sürekli tek çeşit yemek yediğimizde aynı tadı alıcağımız için tat alma duygusu işlevini kaybeder. Tat alma duygusunun işlevini kaybetmesi yediğimiz yemeği sanki daha yememişik yada yeterli miktarda yememişik gibi algılamamızı sağlar. Bu durumun önüne geçmek için en basitinden yemeklerimizi baharatlarla ve taze otlarla tatlandırın.

Öğün atlamayın…

Öğün atladığımızda vücut alışılmıştan daha fazla acıkacağından alarma geçer. Bu durum birden besinlere yüklenme, birden doyma isteği gibi sorunlara yol açar. Az ama sürekli yediğimizde bu tip sorunları ortadan kaldırmış oluruz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar