Kategori | Genel

İtalyan peynirleri

PARMESAN

Bu peynir, adını yapıldığı bölgeden alır (Parmaggiano reggiano). Orjinal peynir olup olmadığını anlamanız için mutlaka üzerinde damgası olmalıdır. Çiğ inek sütünden sıkıştırılarak yapılan bu peynir türü, adından da anlaşılacağı gibi Parma ve Reggio bölgesinde hazırlanır. En az 1 yıl bekletilmelidir, daha da lezzetli olmasını isterseniz 3-4 yıl bekletmekte yarar vardır. İtalya’da taze olarak da yenir. Ama parçalar halinde alınması ve kullanım anında rendelenmesi gerekir.

GORGONZOLA

Lombardia ve Piemonte bölgesine özgü en eski peynir türüdür. İnek sütünden yapılır. Bu peynir türünün 1000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenir. Yağlıdır ve hafif mavimsi bir rengi vardır. Çok lezzetlidir ve ağızda hemen erir. Gongonzola’nın orjinalliği için damgasına bakmalısınız.

PROVOLONE

Kuzeydoğu bölgesinin ineklerinin sütünden yapılan provolone, oval balon şeklindeki formuyla tanınır. İple sallandırılarak asılır ve kauçuğumsu bir tadı vardır.

MOZZARELLA

Campanie bölgesinin taze peyniri, dişi manda sütünden yapılırsa gerçek lezzetine kavuşur. Nadir bulunan ve çok pahalı olan “mozzarella di bufala” Roma’nın güneydoğusunda ve Napoli’nin güneyinde üretilir.

FONTİNA

İtalya’nın belki de en lezzetli olan bu peyniri, Val d’Aouse bölgesinde 3000 metre yükseklikteki Fontin Dağı’nda bekletilerek hazırlanır. Fontina Piemonte bölgesinin ünlü yemeği “fonduta” fondü’nün yapımında kullanılır.

Bunların dışında Lombardiya’dan mascarpone, Toscana’dan koyun sütünden yapılan pecorino toscano veya romano, yine bir çeşit peynir olan, inek, keçi ve koyun sütünden yapılan ricotta sayılabilir.

.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar