Kategori | Sağlık Konuları

İyi bir uyku için ipuçları

Her gün 8 saat uyumanın ne denli yararlı olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Peki uykunun formda kalmakla olan ilgisini de duydunuz mu?

Uyku, formda kalmak ve sağlık denince en son akla gelen konulardan biri. Güç, esneklik, kardiyovasküler çalışmalar ve beslenme, sağlıklı yaşam reçetesinin liste başları. Peki uykunun yeri neresi?

Bilmem biliyor musunuz, ama uyku, bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir ve aynı zamanda da endokrin sistemimizi destekler ve kilo verme planınızda önemli bir yer tutar. Peki uyku, fitness ve metabolizma arasındaki ilişki nedir?

İyi bir uyku

Günümüzde zorlaşan hayat şartlarıyla birlikte milyonlarca kişi uyku problemi yaşıyor. Bu problemler, basit bir uykuya dalma zorluğu, ya da sıradan bir horlama olabileceği gibi, kronik uykusuzluk gibi daha ciddi durumlar da olabilir. Bu sorunların kaynağı, stres, anksiyete, ağrı, hastalık, depresyon, kafein ve nikotin tüketimi, yatmadan önce alkol içmek, zaman farkı ve kullanılan ilaçlar olabilir.

Günümüzde, herkesin 6 ila 9 saat uyuması gerektiği, uzmanlarca kabul ediliyor. Bazı araştırmalar, az uyumanın; hafızayı, reaksiyon göstermeyi, stresle baş etme yeteneğini, mantıksal ve matematiksel nedensellik yeteneklerini ve bağışıklık sistemini etkilediğini gösteriyor.

uykuda incelme

Fitness bağlantısı

Bilim adamlarının bulgularına bakılacak olursa, uyku, endokrin sisteminin (hormon, enzim ve bezler) görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan dinlenme halini sağlıyor. 24 saatlik bir zaman diliminde, uyku dilimi yanında bir de uyanıklık dilimi bulunur ve insülin, kortizol, büyüme hormonu, östrojen ve testosteron gibi endokrin salgıları gün içerisinde değişir. Uyku, fitness ve metabolizma arasındaki bağlantı da burada yatar.

Fiziksel aktivitenin bu hormonların salgılanmasındaki rolü, en az uyku kadar büyüktür. Hatta araştırmacılar, egzersizin kişinin problemsiz uyumasında etkili olduğunu belirtmektedirler. Egzersiz, etkisi kanıtlanmış bir stresten arınma mekanizmasıdır ve dolaşımla, besinlerin vücuda dağılmasında faydalıdır. Ayrıca vücut ısısını artırır ki, bu da endokrin sistemi için, uykuya geçerken görülen vücut ısısındaki düşmeyle iyi bir kontrast oluşturur.

Düzenli kardovasküler egzersiz yapanlarda, uykuya dalma zamanının daha kısa olduğu görülmüştür. Aynı zamanda da bu kişiler, daha derin uyurlar. Uykusu iyice alan kişilerse, daha enerjik ve pozitif olurlar. Konsantrasyon yetenekleri daha gelişmiştir ve bir egzersiz programına düzenli bir şekilde sadık kalabilme olasılıkları daha yüksektir. Yapılan bir araştırma, uykusuzluğun doğrudan, fiziksel olarak hareketsiz olmanın bir sonucu olduğunu göstermiştir.

Daha iyi bir uyku için ipuçları:

  • Uykuyu ciddiye alın. Eğer uyuma bozukluğunuz varsa, mutlaka yardım isteyin.
  • İşinizi yatak odanızdan uzak tutun. Yatak odanızda dinlendirici bir ortam yaratın.
  • Her gün aynı saatlerde kalkmaya çalışın.
  • Uykuya yatmadan 3-5 saat önce vücut ısınızı yükseltin.
  • Akşam saatlerinde kafein, alkol ve nikotin almamaya çalışın.
  • Yatak odanızın karanlık, serin ve sessiz olmasına özen gösterin.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Gün ışığından faydalanın.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar