Kategori | Genel

Jeans üretiminde yıkamanın önemi nedir?

Blucinin temel özelliği, yıkandıkça rengi ağaran indigo ile boyanmış olmasıdır. Dolayısıyla yıkama bu kumaşa çok önemli bir etkide bulunur. Basic bir jeans pantolonun yıkanması ön yıkama, taş yıkama (ve diğer işlemler), durulama ve kurutma bölümlerinden oluşur.

Normal Yıkama:

Hiç bir yabancı madde kullanmadan ürün suda durulanarak haşıl ve kirinden arındırılır. İndigo ürün üzerinde olduğu gibi kaldığından, kullanım sırasında ve sonraki kullanıcı yıkımalarında boya verir.

Taş Yıkama:

Ponza taşı ve kimyasal taş enzimi kullanılarak denim kumaşının yıkama öncesindeki haşılı sökülür, dikiş yerlerinde ve pantolonun ağ kısmında farklı renk tonları oluşturulur. Günümüzde farklı efektler elde etmek isteyen tasarımcılar, taş yıkama işlemini, golf topu, tahta parçaları, çelik vs. gibi katkılarla da yapılabilmektedir.

Power yıkama:

Taş yıkama ve durulama işlemleri sırasında kimnevi maddeler eklenerek yapılır. Ürünün rengi taş yıkama ile varılandan daha açık bir tona kavuşur.

Rodeo Yıkama:

Blucinlerde arka ve diz kısımlarının mekanik yolla kum püskürtülerek yıpratılmasına rodeo yıkama adı verilir. Amaç ürüne kullanılmış görüntüsü vermektir. Aynı amaçla zımparalama yöntemi de kullanılmaktadır.

Ağartma:

İndigonun tamamen silinerek, rengin buz mavisine dönüştürülmesidir. Power işleminde kullanılan kimyasal madde miktarının arttırılması ve yıkamaya çamaşır(Hipo) suyu katılmasıyla yapılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar