Kategori | Beslenme

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Sorusu, ay çekirdeğinden sonra en çok tüketilen çekirdek olan kabak çekirdeği tüketen birçok insanın aklına sıkça gelen sorulardan biridir. Özellikle çinko ve demir açısından çok zengin bir yemiş olan kabak çekirdeği, aynı zamanda omega 3 gibi yağ asitleri açısından da oldukça zengindir. Şimdi kabak çekirdeğinin sağlığa faydalarına daha yakından bakalım.

Kabak çekirdeğinin faydalarından söz ederken ilk sıraya Omega 3 açısından zengin bir yemiş olması konulabilir. Omega 3, vücut tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken yağlardan biridir. Kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunan omega 3 astım, kireçlenme, Alzheimer, dikkat yoksunluğu gibi bazı hastalıkların tedavi sürecinde sıkça başvurulan bir yağ asididir. Kabak çekirdeğinde bulunan minerallerden biri de çinkodur ve kabak çekirdeği çinko açısından en zengin besinlerden biridir. Çinko, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en önemli mineraller arasından yer almaktadır. Bunun yanı sıra hafızaya, cilt sağlığına ve hücre bölünmesine iyi gelmektedir.

kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinin faydaları üzerine konuşurken magnezyumdan da bahsetmek gerekir. Bir avuç kabak çekirdeğinde günlük magnezyum gereksiniminin 1/5’i karşılanmaktadır. Magnezyum, damarlar için önemli bir mineral olduğundan özellikle kalp ritminin düzenlenmesinde ve kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kabak çekirdeğinde bolca bulunan bir diğer mineral ise demirdir. Oksijenin organlara ulaştırılmasında bir iletici görevi gören demir, cilt ve saçlar için çok büyük bir öneme sahiptir. İçerdiği minerallerin dışında kabak çekirdeği aşırıya kaçmadan tüketildiğinde kilo vermeye de yardımcı olan bir yemiştir. Bunun nedeni yüksek proteine sahip olmasıdır ve özellikle spor sonrasında yendiğinde yağ yakılmasına katkıda bulunmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar