Kategori | Sağlık Bilgileri

Kabızlık nedir? Her yönüyle kabızlık

Birçok kişi iki ya da üç gün dışkılama yapamadığında endişelenmeye başlar. Tuvalete çıkamama durumu biraz daha uzadığında ise endişenin yerini panik hali alır. acam çoğu kez endişelenecek bir şey yoktur ve ciddi bir durum söz konusu değildir.

Bazı insanlar günde üç kez, bazıları ise haftada üç kez büyük abdeste giderler. Her iki durumda da kaygılanacak bir şey yoktur.

Kabızlık (konstipasyon):
Kabızlığın tam olarak ne olduğunun anlaşılması, barsakların nasıl çalıştığının bilinmesiyle olur. Mideye giren besinler, tükürük ve mide salgıları ile karışarak yoğrulur ve sıvı hale geçerek barsaklara doğru ilerlerler. Bu sıvı, ince barsak kaslarının dalgalanma şeklindeki kasılmalarıyla ileriye doğru itilir. İçindeki vücut için gerekli besin baddeleri barsaklardaki salgılar tarafından daha küçük parçalara ayrılarak, barsak duvarından emilir.

Bu maddelerin kıvamı, içeriğindeki suyun geri emilmesine bağlı olarak, kalın barsakta yeniden koyulaşır ve geriye kalan sindirilemeyen besin artıkları, sindirimle ilgili salgılar ve bir miktar barsak bakterisi dışkı olarak atılır. Eğer kalın barsak işlevleri yavaşlarsa, çok fazla miktarda su geri emilir, birikme ve dışkılamada gecikme oluşur.

Kabızlık nedir?
Kabılık dışkılama sıklığının azalması ve dışkılama sırasında güçlük çekilmesidir. Dışkılama sıklığı sağlıklı kişilerde farklılık gösterir ve kesin bir sayısı yoktur. Bazı kişiler günde üç kez bazıları ise haftada üç kez dışkı yaparlar. ayrıca bazı kişilerin dışkıları normalde de katı olabilir.
3 günden fazla süre ile dışkılama gerçekleşmediğinde dışkı sertleşir ve çıkışı ağrılı olabilirse de, bu durum daha sık tuvalete çıkanlarda da gerçekleşebilir.

Yanlış inanışlar
Düzenli dışkılama ile ilgili birçok yanlış inanış bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, her gün dışkılamanın gerekli olduğudur. Bir diğeri, dışkı ile atılamayan atıkların vüçutta emildiği ve sağlığa zarar vererek insan ömrünü azalttığıdır. Bu yanlış bilgiler özellikle eski dışkılama alışkanlıkları değişen yaşlı kişilerde gereksiz yere laksatif ilaç kullanımına yol açmaktadır.

Çocuklarda kabızlık
Kabızlık çocuklarda sıktır ve yukarıda sıralanan nedenlerden bir tanesi sonucu oluşabilir. Birhastalık nedeniyle ortaya çıkan kabızlığa çocuklarda çok nadir rastlanır ve en sık neden dışkılama alışkanlıklarının uygun olmamasıdır. Çocuğun popo bölgesinde ciltte çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar kanayabilir ve ağrıyı arttırabilir. Bu nedenle çocuk tuvaletini yapmak istemez. Aile içindeki çatışmalar, okul yaşamındaki zorluklar, umumi tuvaletleri kullanmak ve oyunu bölmek istememesi kabızlığa neden olabilir. Bu durumlarda çocuğun 1-2 hafta tuvaletini yapamadığı olur ve dışkı barsak hareketleri tarafından itililemeyecek kadar sertleşebilir.

Yaşlılarda kabızlık
Yaşlılarda kabızlık, gençlere göre 5 kez daha sık gözlenir. Yenen yemeklerin uygun olmaması, yeterli sıvı alınmaması, egzersiz yapılmaması, başka hastalıklar nedeniyle kullanılmakta olan ilaçlar ve tuvalet alışkanlığının uygun olmaması kabızlığa yol açabilir. Özellikle tek başına yaşıyan yaşlılarda iştahın ve yemeğe ilginin azalması, dişlerin dökülmesi ve bu nedenlerle hazır gıdalarla beslenmeye ağırlık verilmesi lifli gıdalar bakımından fakir bir beslenmeye yol açmaktadır. Yatakta geçirilen sürenin artması (bir kaza veya hastalık nedeniyle) ve egzersiz yapılmaması konstipasyona neden olabilir.

Kabızlık ciddi bir tablo mudur?
Herkes kabız olabilir. Kabızlık sıklıkla geçicidir ve çok rahatsızlık verici olsa da, kabızlık genellikle ciddi bir tablo değildir. Ancak altta yatan ciddi bir rahatsızlığın ilk ve tek habercisi olabileceği ve bazı istenmeyen durumlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Kabızlık, daha önce bahsedildiği gibi çatlaklar ve hemoroidlerin oluşumuna neden olabilir. Çocuklarda ve yaşlılarda dışkının sertleşmesi sonucu dışkının kontrolü ortadan kalkabilir ve barsağın bir parçası dışarı doğru çıkabilir.

Ne zaman tıbbi yardım gerekir?
Kabızlık bulguları üç haftadan fazla sürmüşse veya kişiyi düşkün bırakıyorsa veya yukarıda bahsedilen komplikasyonlardan biri gelişmiş ise hekime başvurulmalıdır.

Başarılı bir tedavinin zaman ve çaba gerektirebileceği unutulmamalıdır.

Kabızlıkta tedavi:
Altta yatan bir nedenden dolayı kabızlık gelişmisse öncelikle altta yatan neden tedavi edilmelidir. Örneğin, tiroid bezinin az çalışması sonucu kabızlık gelişmisse, bu bozukluk tedavi edilmelidir.

İlaç kullanımı:
Kabızlığı hafif olan kişilerde ilaç kullanımı gerekmez. Ancak yukarıdaki önerilere rağmen kabızlığı düzelmeyen kişiler hekime başvurmalıdır. Hekime danışmadan herhangi bir laksatif kullanılmamalıdır.

Ağızdan veya lavman olarak kullanılan birçok laksatif ilaç vardır ve bunların etki mekanizmaları, yan etkileri ve kullanımları birbirlerinden farklıdır.

Son olarak: Kabızlık, çoğu zaman herhangi bir tehlike oluşturmadan kolaylıkla düzeltilebilen bir durumdur. Ancak bazen kabızlık, belirli bir hastalığın sonucunda oluşabilmektedir. Böyle durumlarda kişinin barsak alışkanlığı aniden değişir. Her iki durumda da hastanın yapması gereken hekime başvurması, hekim tarafından önerilmeyen bir ilacı kullanmaması ve sorunlarını hekimle tartışarak hekimin önerilerine uymasıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar