Kategori | Hastalıklar

Kabızlık

Yeşil Sebze, Bol Sıvı, Bol Hareket

Halk arasında yaygın bir şikayet konusu olan kabızlık bağırsakların düzenli aralıklarla ve tümüyle boşalamaması durumu. Dışkılama sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte bir erişkinde bağırsakların günde bir kez boşalması normal sayılıyor. Ancak haftada üç kezden daha az dışkılama kabızlık belirtisi olarak kabul ediliyor.

Peki kabızlık neden olur, etki eden faktörler nelerdir? Ne tür ilaçlar kullanılmalı, kabızlığa karşı ne tür önlemler alınmalıdır? Roche Sağlık Bülteni’nin bu sayısında, kabızlığa ilişkin soru ve cevapların pek çok şikayet sahibini aydınlatacağına ve sorununa çözüm getireceğine inanıyoruz.

Günlerinizin daha sağlıklı ve daha sorunsuz geçmesi dileğiyle…

Kabızlık Nedir?

Tuvalete çıkma (dışkılama) sayısı haftada üç veya daha az ise kabızlıktan bahsedilir.
Bundan başka aşırı efor sarfedilmesi, tam rahatlayamama hissi, vb. belirtilerin olması da kabızlık olarak tanımlanabilir

Kabızlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Hareketsiz bir yaşam:
Fiziksel egzersizin yeteri kadar veya hiç yapılmaması.
Dengesiz beslenme:
Besinsel lifler bakımından zengin taze meyve, sebze ve özellikle hububat ürünlerinin az tüketilmesi ayrıca yetersiz sıvı alımı.
Bazı zayıflatıcı diyet programları:
Çabuk sonuca ulaşmak için son derece katı biçimde uygulanan, sadece ızgaralara, süt ürünlerine ve bir miktar suya izin veren bu programların yeterince besinsel lif içermemeleri
Tuvalet ihtiyacının ertelenmesi:
Tuvalet ihtiyacı, yoğun iş yaşamı, umumi tuvaletlerin kullanılması vb. nedenlerden ertelenir ve bu durum sıkça tekrarlanırsa kabızlık gelişebilir.
Bazı ilaçların kullanımı:
Bazı sinir ilaçları, antidepresanlar, antiasitlerin bir bölümü vs. gibi ilaçların kullanımı da kabızlığa yol açabilir.

Kabızlığın Kadınlarda Erkeklere Oranla Daha Sık Görülmesinin Nedeni Nedir ?

Kabızlık şikayeti olan hastaların yaklaşık dörtte üçü kadındır. Bu, kadınların hormonal salgısına ve bu salgıda yaşam boyu görülen değişikliklere bağlanabilir. Genel olarak kabızlık şikayeti olan bir kadının, adet dönemlerinde hormonal değişime bağlı olarak bağırsak geçişinin normale dönmesi bu duruma bir örnektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar