Kategori | Cinsel Sağlık

Kadınların Cinsel Organları

Kadınların Cinsel Organları

Kadınlar genç kızlık döneminden yaşlılık döneminin sonuna kadar sık sık jinekolojik kontrolden geçmeli, hastalıklara karşı koruyucu ve erken teşhis imkanlarından yararlanmalı.
  • Yumurtalıklar,
  • Fallop tüpleri ( döl yatağı borusu )
  • Rahim (dölyataği)
Yukarıda belirtilenler kadın üreme organlarının başlıcalarıdır.  İki yumurtalık belin 10-12 cm altında leğen boşluğunun ortasındadır. Her biri badem büyüklüğündedir.
Doğuşta yumurtalıklarda 1 milyon kadar yumurta ömür boyu kullanılmak üzere hazırdır.  Ergenlik ve menopoz (ay halinin bittiği dönem) arasındaki yıllarda yumurtalıklardan her ay, iki adet kanamasının tam ortasına rastlayacak şekilde bir yumurta serbest bırakılır.

Kadın cinsiyet hormonu olan östrojen ve progesteron da burada üretilir. Her yumurtalıkta  rahim arasında dölyatağı borusu vardır. Bu boruların her biri kurşun kalem kalınlığındadır ve içindeki boşluk bir iğnenin çağı kadardır. Her birinin uzunluğu 10 cm kadardır ve rahime bağlıdır.

Rahim

Rahimin kendisi de içi boş ve ters duran bir armuda benzer. Hamile olmayan bir kadında uzunluğu 6-7 cm kadardır.

Rahim duvarları kalındır ve çok güçlü kaslardan yapılmıştır.  Bunlar doğum sırasında bebeği dışarı atabilmek için kasılırlar.

Rahimin dar boyuna servisk ( cervix ) denir ve onun da kalın kasları vardır. Normalde, serviksin deliği çok dardır. Buradan adet kanaması geçer ama tampon giremez. Doğum sırasında bu ağız inanılamayacak kadar açılır.

Cervix, 12 cm uzunlukta kaslardan yapılmış bir kanal olan vajina kadar uzar. Genelde vajinanın duvarları birbirine dokunur ama ufak bir tampondan kocaman bir bebeğe kadar birçok şey gerektiğinde içerisinden geçebilir.

Vajina duvarlarındaki hücrelerden yağlama görevini yapacak sıvılar üretilir. Genç kızlarda ince bir zar olan kızlık zarı (hymen) vajina kanalının girişini kapatır. Zamanla, ilk ilişkiyle veya ata bikmek gibi bir spor sonucu yırtılır. Ender olarak da baz genç kızlarda adet kanamasını engellediği için doktorun bunu yırtması gerekebilir.

Vajinanın ağzı dış jenital organlarla örtülüdür. Tüm bölgeye vulva adı verilir. Burada mons pubis, labia (dudaklar), klitoris ve vajina ağzı vardır. Mons pubis denen bölüm etli ve ergenlikten sonra kılla kaplanan yağlı bir dokudur.

Labia yani dudaklar vajinanın her iki yanında uzanan kat kat dokulardır. Dıştakilere labia mojara ( büyük dudaklar ) içerdekilere de labia minora ( küçük dudakçıklar ) denir.

Küçük dudakçıklar, önde birleştikleri bölümde klitoris (clitoris) denen ufak çıkıntıyı örterler. Cinsel birleşmede, erkeğin penisi gibi, klitoris de sertleşir.

Bartholin bezleri denen vajina ağzındaki bezler vajina ağzını ıslatan sıvılar üretirler. Vajina ile klitoris arasında idrar torbası ( mesane ) yolunun deliği vardır.

Bu yolun uzunluğu 3.5 – 4 santimdir. İdrar torbası rahim ile kasık kemiği arasındadır.  Hem erkek, hem de kadınlarda idrar torbası ve idrar yolu bulunur.  Fakat her iki cinsin rahatsızlıkları ayrıdır.

Memeler

Memelerin esas yapısı yağ ve bağlayıcı dokular ve bunların koruduğu süt bezleri ve kan damarlarından oluşur.  Süt üretme döneminde bu bezlerin ürettiği süt meme ucunun gerisinde bir araya gelen süt kanallarında toplanır.

Memeler gövdeye göğüs kaslarıyla bağlıdır. Meme başları sertleşebilir dokulardan yapılmıştır.  Bazıları sürekli sert ve çıkıktır, diğerleri içe çöküktür.

Bazı meme başlarıysa genelde düzdürler ama soğukta veya cinsel isteğin uyanması halinde sertleşirler. Bütün bu türler tamamen normaldir.

Meme ucunun çevresinde koru renkli bir halka görünümündeki areola bulunur.  Areoladaki yağ bezleri süt verildiği sırada meme ucunun yağlanması işini üstlenirler.  Bazı kadınlarda bu yağ bezleri ufak kabarcıklar olarak görülür.  Normalde areoların kenarlarında tüyler de olur. Doğum kontrol hapı alan kadınlarda bu tüyler çoğalır.

Bazı kadınlar memeleri konusunda çok sıkılganlardır.  Memelerinin çok ufak veya çok büyük olduğunu düşünürler. Zaman zaman bir meme diğerinden büyük olabilir.

Sonuç Olarak

Gerçekte memelerin küçük olması ne süt verirken, ne de ilişkide hiç farketmez. Küçük memeli kadınlar da büyük memeliler kadar başarılı süt verebilirler. Ayrıca bir memenin diğerinden küçük olması da doğaldır.  Nedeni bilinmemekle birlikte, sağ meme sol memeden daha büyüktür.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar