Kafa Travmaları

Kafa travmaları

Kafa travmaları

Kafa travmaları genellikle trafik kazaları ve yüksekten düşmeler sonucu gelişir. Yaralılara zamanında müdahale edilememesi ölüme yol açabilir. Kafa travması geçiren kişilerin hiç sarsılmadan zamanında hastaneye ulaştırılması gerekir.

Kafa travmaları Belirtileri

Kafa travması geçiren kişide bilinç düzeyinde gerileme oluşabilir. Travma geçiren hasta uyutulmamalıdır şeklinde yanlış inanış vardır. Hasta uyuyabilir. Önemli olan kolayca uyandırılıp uyandırılmadığıdır. Eğer hasta uyanırsa tekrardan uyumaya bırakılabilir. Eğer sözel veya ağrılı uyarı ile uyandırmakta güçlük çekiliyorsa mutlak sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Kafa travmalarından sonra 1-2 defa kusma olabilmektedir. Eğer hasta sürekli kusarsa bu önemli bir işarettir. Yürüme bozukluğu, şiddetli baş ağrısı, bulanık ya da çift görme gelişebilir. Kişilik değişikliği gözlenebilir. Aşırı sinirlilik, saldırganlık veya tam tersi olarak içine kapanma ve konuşmama da ortaya çıkabilir.

Kafa travmaları Tedavisi

Kafa travması geçiren kişilere basit ağrı kesiciler verilebilir. İlk olarak kazazedenin bilincinin açık olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bilinci kapalı ise düz bir yere sırtüstü yatırılmalıdır. Yaralının solunumu olup olmadığı değerlendirilir. Ağız içinde kan, gıda gibi solunum yollarını tıkayacak etkenler varsa hızla temizlenir. Bu arada şah damarı kontrol edilerek nabzına bakılmalıdır. Eğer nabzı alınamıyorsa ve solunumu yoksa kalp masajı ve ağızdan ağıza solunum yapılır. Nabzı ve solunumu olan hastada derhal tüm vücut incelenerek açık bir yara aranır. Saçlı deri damardan çok zengin olduğu için küçük kesiklerde bile aşırı kanama görülebilir. Bu şekilde bir yara varsa kan kaybını engellemek için yara üzerine temiz bir bezle bastırılır. Çoğu defa 5-10 dakikalık bir basıyı takiben kanama durur veya çok azalır. Daha sonra buranın dikiş atılarak kapatılması gerekir. Bazen saçlı deride kesi olmadan şişlikler olabilir. Bunun nedeni deri ile kemik arasında kan toplanmasıdır. Derhal bu bölgeye bir beze sarılmış buz parçaları ile baskı uygulamak şişliğin artmasını engeller. Şişliğin büyüklüğüne göre değişmek üzere birkaç gün veya haftada düzelir. Kafa travması şiddetli ise kafatasında kırıklıklar olabilir. Kafatası kırıkları eğer beyne baskı yapmıyorsa kendilinden iyileşmeye bırakılır. Vücudun başka yerlerindeki gibi bir alçı söz konusu değildir. Kafa travması geçiren bir hastada ilk 24 saat çok önemlidir.

Kafa Travmaları İlk Alınacak Önlemler

Kafa travması geçirdiğine şüphe edilen hastalarda dikkat edilecek bulgular: Düz bir yere hareket ettirilmeden yatırılır. Kol ve bacaklarını oynatması ve duyu kaybı olup olmadığı kontrol edilir. Boynu boyunlukla sabit hale getirilir. Üzeri bir örtü veya battaniye ile örtülür. Hızla bir sağlık kuruluşuna nakledilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar