Kategori | Beslenme

Kafeinin bedene etkisi nedir ?

Kafein tüketiminin bedene bazı etkileri bulunmaktadır. Yazımızda bu etkilerinin neler olduğunu merak edenler için açıklamaya karar verdim.  Kafeinin bedensel etkileri arasında beyine giden kanın geçmiş olduğu damarların tıkanması yer almaktadır. Bundan dolayı beyin savunmaya geçerek uyanık ve aktif kalmaya çalışır ve adrenalin salgılayıp dopamin depolarını harekete geçirdiği için kişiye kısa süreli de olsa keyif ve mutluluk vermektedir. Kişinin pozitif bir ruh haline ulaşmasını sağlayan kafeinin etkileri bununla bitmiyor.

Düzenli kullanıldığında kafein vücudun bağımlılık kazanmasına sebep olur. Bedene yararlı etkileri olduğu kadar mide asidini arttırma, ülser oluşumuna zemin hazırlama ve kalsiyumun azalmasına yol açma gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

Kafeinin neden olduğu etkilerden kurtulmak isteyen kişiler kafein kullanımını bıraktıkları zaman vücut kafein bağımlılığı kazandığı için kişide aşırı sinirlilik, uyku bozuklukları ve huzursuzluk gibi etkiler görülür. Özellikle panik atak hastaları, gebeler, uykusuzluk çekenler ve sinir sistemi bozuk olanlar kafeinden kesinlikle uzak durmalıdır.

Bunların dışında yaşlı kişilerin kafein kullanması kalça çıkığı ve kemik yoğunluğunda azalma gibi sorunlara sebebiyet verir. Yüksek tansiyon hastaları ise kafein kullanmak isterlerse mutlaka dozunu hekime danışmalıdırlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar