Kategori | Beslenme

Kahvaltı Nasıl Olmalıdır

Eksik kahvaltı çoğu zaman vaktin eksikliği ile açıklanıyor: genelde ya kahvaltıyı hazırlamaya zaman olmaz, ya da onu yemeğe. Bazıları genellikle sabahları yemek yemiyorlar: bir fincan kahve veya çay içiyor, iş yerinde bisküvi ile idare ediyorlar. Böylece sindirim sisteminin “evi yıkılıyor ” : mide ülseri, gastrit vb . rahatsızlar kahvaltının düzgün ve tam yapılmaması sonucu oluşuyor.

Bunu anlayan kişi hatasını düzeltmeye çalışır: sabah kahvaltısını yapar. Bazıları ise sabah sofrasına yoğurt, doğal kahve, sıcak kruvasan gibi gıdaları koyuyorlar. Bunun da kendi zararları var.

kahvalti

Öyleyse kahvaltıdan neyi çıkarmak gerekir ?

Kahve. Tabii uyarıcı, sütlü veya tarçınlı olarak birçokları için zaten kahvaltının kahvesiz tadı yoktur ya da öyle tek başına kahvaltıdır . Tabii, kahvenin faydaları çoktur ama kahve ile bir şeyler de yenmelidir. Aksi halde, içerdiği kafein midenin mukozasına hasar verir; kahvenin acısı ise safra kesesinin gereksiz yere safra üretmesine neden olur.

Narenciye ürünleri. Narenciye suları veya taze portakal – popülerdir ve son zamanlarda çok tutulan kahvaltı sayılır. Bunlar çok yararlıdırlar, çünkü C vitamini bakımından zengindirler. Ama her sabah narenciye suyu içmek veya meyvesi yemek gastritin risklerini artırır. Narenciye ürünlerinin içeriğinde asit fazladır. Kronik gastrit ve asitin fazlalığından şikayetçi olan kişilere böyle besinler tavsiye edilmez .

Yoğurt. Hiç bir faydası olmasa da vücuda hiçbir zararı yoktur. Sadece nötr bir kahvaltıdır . Günün diğer vakti içilen yoğurt ve yenen yoğurt daha faydalı olur, çünkü içeriğinde bağırsak mikro florasını normalleştirici probiyotikler var. Sabahleyin ise midenin agresif ekşi ortamı o probiyotikleri yok edecek , bağırsaklar da duruma “savaşçı” kalacak .

Mayalı çörek ve unlu mamuller. Sabah sabah mayalı gıdalar yemek meteorizmi artırır. Onların yerine mayasız gıdalar yiyin.

Tatlı. Her sabah tatlı gıdalar yemek metabolizmayı bozarak şekerli diabete kadar götürüyor. Bu tür yük pankreası aktif çalışmaya zorluyor . O çok çalışıyor , kana aşırı insülin salgılıyor, kanda şekerin miktarı normalleşiyor ve sonuçta zayıflık ve apati oluşur.

Yukarıda sıraladıklarımızı tabii ki, tamamen kahvaltıdan çıkarmak iyi olmaz. SOnları sadece gerekli miktarda  kullanmak gerekir. Bunların dışında, müsli, peynir ve diğer süt ürünleri, buğday ekmeğinden sandviçler, meyve ve sebze, pişmiş yumurta da tüketebilirsiniz . Diyetisyenlere göre, güne sade ılık 1 bardak su ile başlamak iyidir. Suyu yavaş yavaş için. Bu su mide ve bağırsakları düzene koyacak. Sonrasında ise dengeli bir kahvaltı yapın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar