Kategori | Sağlık Bilgileri

Kalça Kemiği Çürümesi Rahatsızlığı

Kalça kemiği çürümesi, orta yaslı kişilerde oldukça sık rastlanan problemdir. Genel olarak çalışma hayatinin verdiği zorluklara dayalı yaşanan bu problemin çözümü eskisi kadar zor değil. Ancak tedavi edilmediğinde kan dolaşımının bozulmasıyla kemiklerin ölmesi gerçekleşir. Özellikle, kalçanın eklem bölgelerinde yaşanan bu sorunu ameliyat ile çözüme kavuşturan bir çok kişi var. Mevcut çürük kemik çıkarılıp, yerine protez takılıyor. Bu işlem ortalama 1 saat 45 dakika sürmektedir.

Kalça kemiği çürümesi sorununu en kolay şekilde çözmenin yolunun erken teşhis ve erken tedavi olduğu bilinmektedir. Eğer erken tedavi edilmez ise oldukça  ağrılı bir duruma gelebilir. Sürekli hale gelen ağrılar bir süre sonra  yürütmeyecek kadar fazlalaşabilir. Hastalığın diğer tarafı da hastalıklı olan kalçadaki kaslar kullanılamadığı için gevşer ve ağrılar bu sebepten de çoğalır.

 

Kalçaya Protez Takma

 

Kemik iyice çürüdüğünde, vücut yürüyemeyecek duruma gelir ve bu andan sonra yapılacak tek şey o çürüyen kemiğin yerine bir protez takılmasıdır. Protezler genel olarak bir titanyum elementi içermektedir. Protez takıldıktan hemen hemen 2 gün sonrasında ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yapabiliyorsunuz. Bunun bu kadar kolay olmasının sebebi de çıkan kemiğin yerine bir protez takılmasıdır. Kaynama süresini beklemeden normal hayata dönebiliyorsunuz yani. Ancak uzun süre bu sorunu yaşadıysanız ve kaslarınız da iyice gevşediyse bu biraz daha zor olabilir. Bu sorunu da fizik tedavisi ile çözmek mümkün oluyor. Ortalama 3 haftalık bir tedavi süresinde normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

Kalça kemiğinin çürümesini etkileyen diğer sorunlar ise; aşırı sigara ve alkol tüketimi, aşırı hareketsizliktir. Yaptığınız isin zorluğu da bu hastalığa etkendir.

Kemik çürümesi gibi hastalıkları  düzenli beslenme, sigara ve alkol kullanmama, günlük 30 dakikalık egzersizler, spor yapma gibi birçok şeyi uygulayarak önleyebilirsiniz. En önemlisi ise düzenli beslenmedir. Vücuda besin veren her şeyi düzenli olarak tüketmeniz sizi kemik çürümesi hastalığından koruyacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

2 Yorum to “Kalça Kemiği Çürümesi Rahatsızlığı”

  1. Filiz dedi ki:

    Size bir sorum olucak annem’de kalca kemigi çürümesi var ama ameliyat olamiyor çünkü dört defa kalp krizi gecirdi kalbinde stent var doktorlar ameliyatan kalkamazsin dediler ameliyat olmazsada felc kalabilecigini söylüyorlar lütfen bize yardim edin

  2. sema günaydın dedi ki:

    bu kalça kemiğine takılan protezin ömrü ne kadar? bilgi verebilir misiniz?

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar