Kategori | Genel

Kalsiyum: Nasıl Almalı?

Kalsiyum yalnızca kemikleri güçlendirip, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmakla kalmıyor. Klinik incelemeler kalsiyumun kalın bağırsak kanseri, yüksek tansiyon ve kadınların âdet gördükleri sırasında yaşadıkları sorunlara karşı koruyucu bir rol oynadığını gösteriyor. Kadınlar için önerilen günlük kalsiyum miktarı 1.000-1.500 mg’dır. Bu gereksinimi karşılamanın ilk akla gelen yolu süt ve süt ürünleri tüketmektir. Bunu yaparken, yağsız ya da az yağlı süt, yoğurt, krema Kalsiyumve peynir çeşitlerinin tam yağlı süt ve süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum içerdiğini bilmekte yarar var.

Diyetinize bazı yeşillikler ekleyerek de günlük kalsiyum gereksiniminizi kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Örneğin, brokoli önemli derecede kalsiyum içeren bir sebzedir (36 mg. kalsiyum /bardak). Bu son derece yararlı sebzeyi ana yemeklerinizin yanında yiyebileceğiniz gibi, çorbalarınıza ilave ederek ya da kumpirinizi çeşnilendirerek tüketebilirsiniz.

Ayrıca, çorbalarınıza, yemeklerinize veya salatalarınıza katabileceğiniz hindiba (52 mg. kalsiyum /bardak) ve lahana (46 mg. kalsiyum /bardak) da zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Bunlardan başka, soya ürünleri, portakal suyu ve greyfurt suyu da yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Kemiklerinizin, aldığınız kalsiyumu depolayabilmesi için kafeinden ve aşırı tuzdan uzak durmalısınız. Bunların her ikisi de kalsiyum emilimine engel olarak osteoporoz riskini artırır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar