Kategori | Sağlık Bilgileri

Kan Hastalıkları

Kan hastalıkları ile ilgili bilgilere geçmeden kan ile ilgili genel bilgilere göz atalım.

Kan Hakkında Genel Bilgiler

  • Damarlarımızda dolaşan ve birçok hayati fonksiyonu bulunan bu kırmızı renkli sıvının en önemli görevi vücuda oksijen vermesi… Hayati kan hastalıkları nelerdirönemi olan maddeleri hücrelere taşıyor ve zararlı olanları dışarı atıyor. Bu sırada, kandaki alyuvarlar oksijeni kalbe taşıyor ve kalbi pompalıyor.
  • Bir yetişkinde, vücut ağırlığının yüzde 7-8’ini kan oluşturuyor. Bu miktar kişinin ideal kilosu üzerinden hesaplanıyor. Yani siz 120 kiloysanız, ancak 70 kg. olmanız gerekiyorsa, kan miktarınız da 70 kg’a göre saptanıyor.
  • Çocuk doğduğu zaman ilk hafta içindeki hemoglobin miktarı 100 mlt’de 17-18 gr, sonra 11-12 gr oluyor. Yetişkin kadınlarda 12-14 gr, erkeklerde 14-16 gr miktarında görülüyor.
  • Vücudumuzdaki alyuvarların yüzde 1’i hergün yenileniyor. 1 milimetreküp kanda bulunan alyuvar sayısı kadınlarda 4,5-5 milyon, erkeklerde ise 5- 5,5 milyon adet. Aynı miktarda kanda, akyuvarların miktarıysa 4.000-11.000 arasında…
  • 1 milimetreküp kanda bulunan trombositler 150-400 bin arasında değişiyor.

Kan Hastalıkları Nelerdir?

Hemofili

Ülkemizde ve dünyada genel olarak en çok görülen kan hastalıklarının başında Hemofili geliyor. Kandaki pıhtılaşma proteinlerden birinin eksik olması bu hastalığa yol açıyor. Kanda trombosit olmazsa kan pıhtılaşmıyor ve problemler ortaya çıkıyor. Çünkü kanama sırasında pıhtılaşmanın olmaması halinde kanın akması duramıyor. Hemofili hastalığı çoğunlukla genetik oluyor. En önemli özelliği anneden oğula geçmesi. Yani anne taşıyıcı ve sadece erkek çocuğa geçiyor. Kızlarda nadiren görülen Hemofili’nin belirtileri çok da net değil. Yani herhangi bir nedenle araştırılmadığı takdirde ortaya çıkmıyor bu hastalık. Eğer ailedeki kadınların çocuklarında Hemofili varsa diğer çocuklar mutlaka kontrolden geçmeli. Aslında her Hemofili’de durum aynı değil. Çünkü bazılarında protein üretimi oluyor ama az miktarda görülüyor. Eksiklik ileri derecede ise durup dururken bile hastada kanama olabiliyor. En çok da eklem kas ve midede, nadiren de beyinde meydana geliyor. Bu tip durumlarda Hemofili kendini şişme, ağrı ve morarma ile gösteriyor. Hemofili’nin tedavisi mümkün. Bazı çocuklarda kanama çoksa sürekli protein alarak yaşayabilirler. Kısacası, bu hastalığın tedavisi hastadaki protein eksikliğinin derecesine bağlı. Tabii, kişi hayatı boyunca doktor kontrolünde yaşamak durumunda kalabilir.

Kansızlık (Anemi)

Halk arasında “senin rengin çok soluk acaba kansız mısın?” sorusu çok duyulur. İşin gerçeği ise, kansızlık dışarıdan bakarak görülmüyor. Çok çeşitleri ve değişik nedenleri olan kansızlık problemi genelde demir eksikliğine bağlı. Yani alyuvarların normalin altında bulunması kansızlığa neden oluyor. Bir de bazı kan hücrelerinin çabuk parçalanması sonucunda kan kaybına bağlı ölümler olabiliyor. Demir eksikliği ise hamilelerde, bebeklerde görülüyor. Hamile kadın yeterince demir alamıyorsa bebek rahim içinde ihtiyacı olan demirden eksik kalıyor. Kansızlık çoğunlukla doğuştan oluyor. Bağırsakta kanser ve mide kanaması anemiye yol açabiliyor. Kansızlık akciğer hastalıklarını kötüleştirebiliyor ama herhangi bir hastalığa yol açmıyor. Bunların yanı sıra anne rahminde kalp yetmezliği olan bebeğin organlarının gelişiminde anormallikler görülüyor. En önemlisi beyin zarar görebiliyor. Sonuç olarak da çocuk spastik doğabiliyor. Bunlar anne karnında ultrason çekilerek kontrol edilebiliyor.

Kan uyuşmazlığı

Eğer babanın kanı pozitif, anneninki negatifse, ilk bebekte RH+ olarak doğmuşsa, ikinci bebek tehlikede demek. Anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığı sonucunda annenin vücudunda ilk hamilelikte gelişen bir antikor (mikroplara karşı vücudu koruyan madde) yüzünden ikinci çocuk ölebiliyor. Bunun için kan uyuşmazlığı varsa ve çocuk RH+ doğmuş ise, annenin 72 saat içinde aşı olması gerekiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Kan Hastalıkları”

  1. ilayda dedi ki:

    saolun süper yararlı bir site tekrardan tseqkür ederim bu siteyi quran herqeseee!!!=)))!!!!=)))

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar