Kategori | Sağlık Bilgileri

Kan şekerini yükselten yiyecekler

Kan şekerini yükseltene yiyeceklerden bazıları aşağıdakilerdir:

Beyaz ekmek – Beyaz ekmek rafine undan yapıldığından dolayı hızlı bir şekilde sindirilereke kan şekerini yükseltir. Bu konuda uzmanlar Kan şekerini yükselten yiyeceklertarafından tavsiye edilen ekmek çeşitleri tam çavdar veya tam buğday ekmeğidir.

Beyaz pirinç – Beyaz pirinç yerine kepekli pirinç veya bulgur tüketimi önerilir.

Şekerli gazlı içecekler – Sıvı karbonhidrat içeren içecekler kan şekerini yükseltirler. Uzmanlar bu içeceklerin yerine yeşil çay, ayran, maden duyu ve kefir gibi içeceklerin tüketimini öneririler.

Kırmızı et – Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi yanlıştır. Ayrıca sucuk, jambon, salam ve sosis gibi işlenmiş gıdaların tüketiminde diyabet riski artıyor. Dengeli bir şekilde kırmızı et ve başka protein kaynakalarının tüketimi önerilir; balık, hindi, tavuk, az yağlı süt ürünlerile fındık gibi yağlı tohumlar.

Tam yağlı süt – Tam yağlı süt ürünleri doymuş yağ içerirler. yarım yağlı veya az yağlı ürünlerin tüketimi önerilir.

Paketlenmiş yiyecekler – Bu tür gıdalar yüksek oranda trans yağ asitleri içermelerinin yanısıra  bir porsiyonunda yüksek miktarda kalori ihtiva edebilirler.

Fast food türü yiyecekler – Yüksek yağ, tuz ve kalori içerdiklerinden dolayı bu tür gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar