Kategori | Sağlık Bilgileri

Kanser nedir?

1890 yılından bu yana hekimler, kanserin kontrol altına alınabileceği fikrini geliştirmek olanağına sahip olmaya başlamışlardır. Çeşitli teşhis ve tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla yeni umut ışıkları ortaya çıkmış, günden güne de gelişmeye ve artmaya başlamıştır. Türkiye ilk kez 1947 yılında Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumunun kurulmasıyla, bu konuda önemli bir adım atmıştır.

1970 Yılında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Bünyesinde kurulmuş olan Kanser Savaş Müdürlüğü ile birlikte, halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 1-7 Nisan günleri Kanser Haftası ilan edilmiştir.

Vücudumuzdaki hücreler normalde gerçek bir düzen halinde belirli bir uyum içinde işlevlerini yerine getirmektedirler. Ancak ne yazık ki, bazen çeşitli iç ve dış etkenler sebebiyle bazı hücreler anormal bir değişim kazanmakta ve kanser hücresine dönüşmektedir. Bu hücreler hızla çoğalıp vücudumuzda bir yabancı gibi ölümcül zararlar verebilmektedir. Kanser kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir

Kansere yakalanan üç kişiden bir tanesinde bu hastalığın sebebi henüz bilinmemektedir. Bilinen etkenlerin bazılarına gelince bunlar:: Radyasyon (2 Dünya savaşında Japonya’ya atılan nükleer bombalar, Çernobil faciası, bazı hastalıklarda mecburen kullanılan radyasyon tedavisi vs… gibi), morötesi ışınları (özellikle beyaz tenlilerde güneşte fazla kalmak), hava kirliliği ya da sigara kullanımı (özellikle Akciğer kanserine neden olmaktadır), çeşitli kanser yapıcı kimyasal maddelere maruz kalan mesleklerde çalışma (Meslek hastalıkları), sigara kullanımı (tümüyle akciğer, gırtlak, ağız ve mesane kanserine sebep olduğu kanıtlanmıştır), uzun süreli ve çok miktarda Alkol alındığında çeşitli kanser hastalıklarına sebep olabilmektedir, virüsler (bildiğimiz en küçük ve en zorlu mikroplar olup bazıları kanser oluşumuna neden olabilmektedir). Bunların dışında aileden gelen irsi özelliklerin de, kansere yakalanma riskini arttırdığı istatistik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Bunların yanı sıra, bazı beslenme özellikleri, (özellikle az yağlı, kepekli, lifli yiyecekler) bağırsak kanseri tehlikesini azaltmaktadır

Kanser belirtileri çok çeşitlidir. Bunların arasında: vücudun herhangi bir yerinde şişlik, iyileşmeyen yaralar, vücuttaki ben ve siğillerdeki değişiklik, olağan dışı kanamalar, iyileştirilemeyen ses kısıklığı, İdrar ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, nedeni açıklamayan ateş ve zayıflama sayılabilir. Ancak bu belirtilerin her zaman kanser anlamına gelmeyeceği de bilinmelidir. Bu gibi belirtilerin varolduğu durumlarda, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak en akıllıca yoldur.

Kanser Tedavisine gelince, ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolaydır. Hastalığın çeşitli tedavi yöntemlerinden başta gelenleri ışın tedavisi, cerrahi tedavi, ilaç tedavisidir. Diğer tedavi yöntemleri olarak bağışıklık tedavisi, hormonal tedavi ve lazer tedavisi de bazı durumlarda kullanılmaktadır.

Her ne kadar aileden gelen irsi özellikleri olsa da, kanserlerin %70-80 inin çevresel özelliklerden kaynaklandığı düşünülünce kanserden korunma yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden korunma çok değerli bir yöntem olarak gözükmektedir. Korunma yöntemlerini iki ana grupta sınıflandırmak mümkündür.

Birincil korumada kişinin daha henüz kanser olmadan kanser yapıcı maddelerden uzaklaşması olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda sigara ve alkolden uzak durmak, aşırı derecede gün ışığına maruz kalmamak, mesleki olarak kanser yapıcı maddelere maruz kalan çalışanlar için gerekli önlemleri almak, çevre sağlığı görevlilerin gerekli önlemleri alması, ve kişilerin bilinçli beslenmeye gerekli önemi vermesi sayılabilir.

İkincil korumada ise amaç, henüz kanserle ilgili herhangi bir belirti vermeyen kişilere bazı testler yapılarak seneler sonra çıkacak bir kanser sorununu önceden tespit etmektir. Bunun için son yıllarda geliştirilmiş olan kitle tarama ve erken teşhis yöntemlerinde önemli gelişmeler olmuştur. Unutulmamalıdır ki : Erken Tanı Hayat Kurtarır.

Bu konuda toplumun bilinçlenmesi ve gerekli duyarlılığı göstermesi çok önemlidir. Örneğin meme kanserinde, kadınların kendi kendilerini muayene etmelerinin öğretilmesi ile birlikte mamografi adı verilen özel bir yöntem, meme kanserine bağlı ölümleri %30 azaltmıştır.

Sonuç olarak modern tıbbın gelişmelerinin yardımıyla, hekimler kanser hakkında daha iyi teşhis ve tedavi olanaklarına sahip olmalarına rağmen, erken teşhis en önemli hayat kurtarıcı etkenlerden biri olarak kabul edilmelidir. Bu bakımdan da halkın kanser hakkında eğitimi önemli bir rol oynamaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar