Kategori | Beslenme

Kansere karşı koruyucu besinler

Her dört insandan biri hayatının bir döneminde bir şekilde kansere yakalanmaktadır. Yapılan araştırmalar bebeklerin henüz anne karnındayken kanserojenlere maruz kaldıklarını gösterdi. Ebruli programına konuk olan Dr. Elif Güveloğlu çağın hastalığı olan kansere karşı koruyucu besinleri anlattı.

Vücut kansere karşı savunmasız değildir. Vücut kanserojen maddelerle baş edebiliyor. Bazı besinler de vücuttaki savunma sistemlerini ateşlemektedirler.

Zerdeçal: Fonksiyonel bir gıdadır. Fonksiyonel gıda hücre deneylerinde, hayvan deneylerinde bazı hastalıklarda iyileşmeye yardım ettiği bilimsel olarak gösterilmiş gıda demektir. Genel tanımı sağlığı koruyucu ve hastalıkların tedavisine yardımcı olucu gıdadır.

Hindistan’da onca fakirliğe rağmen kanser çok az görülüyor. Bu tıpra dikkat çekilmiş ve peşpeşe bir takım deneyler yapılmış. Ve sonuç olarak zerdeçalın neredeyse korumadığı kanser yoktur. Tedavi etmeye de yardımcıdır. hekimler kapsüllerini reçete bile etmektedirler.

Dr. Elif Güveloğlu zerdeçalın besinlere yayılmasını önermektedir. Özellikle tavuk ve balık yemeklerinde kullanılması önerilir.

zerdeçal

Zerdeçal kanser düşmanı

Kivi: Çin folklorik ilacıdır. Çekirdeğinde kanserle savaşan 3 madde var; Omega3, selenyum ve E vitamini. Bu 3 madde de kanser savaşçısıdır. Günde 1 tane kivi yiyerek bir çok şeyden korunabilirsiniz. Portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmeye ihtiyacımız olduğu bu dönemde kivi kullanılamlıdır. Önemli olan çekirdeğini tüketmektedir. Aynı zamanda içeriğinde toksinleri atıcı klorofil maddesi bulundurmaktadır. Bu anlamda da çok önemli bir kanserojen bağlayıcısıdır. Çekirsekleri ile tüketilmelidir.

Pembe greyfurt, limon ve mandalina: Son dönemde sosyal medyada da narenciyenin kansere karşı olduğu belirtiyor. Burada önemli olan bu meyvelerin kabuğundaki maddedir. Oturup kilolarca kabuk yenilmemelidir, toksik maddeler de içerebilir. Ancak örneğin bir mandalina kabukları ile sıkılıp içilebilir. Pembe greyfurtun aynı zamanda ödem atıcı, antioksidan ve anti aging özelliği bulunmaktadır. maskelerde de kullanılabilri. Sİvilce ve leke problemi olanlara içeriden de pembe greyfurt suyu gibi besinlerle beslenmeleri önerilir. Ancak bazı ilaçları kullananların doktora danışmadan kullanmamaları önerilir.

Tarçın: Hep şeker dengeleyici olarak bilinir. Ancak aynı zamanda çok önemli bir kanser savaşçısıdır. Hücre deneylerindeki sonuçlar çok harikadır. Kanser hücrelerinin üremelerini engellediği kanıtlamıştır.

Çekirdeki kuru üzüm: Çekirdeği çok önemli bir koruyucudur. İnsanlar çok fazla çekirdek kapsülleri almaya başladılar, ancak ona gerek yok. Yazın tazesi, kışın kurusu doğal bir şekilde tüketilebilir.

Ceviz: Çok önemli bir kanser savaşçısıdır. Aynızamanda alzheimer’a karşı koruyucudur. B 12 ve Omega 3 deposudur.

ceviz

Kanser savaşçısı ceviz

İncir: Kansere karşı koruyucu özelliği olan bir meyvedir. Çekirdeklerini çiğneyerek tüketin. Çekirdeklerinde selenyum ve E vitamini vardır.

Fındık: Hem E vitamini, hem selenyum içerir. Afletoksin denen kanser yapıcı bir madde üremesin diye bayat fındık tüketilmemelidir. AYnı zamanda acımtırak tadı olan fındıklar tüketilmemelidir. İyi koşullardasaklanmalıdır.

Acı pul biber: Eğer tazeyse ve saklama koşulları iyiyse gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Acı pul biber ülser yapmaz. Sadece açık kanayan bir ülser varsa tahriş edeceğinden tüketilmemelidir. Pul biberin püf noktası iyi korunmasıdır. Ocağın yanında, ağzı açık olarak tutulursa afletoksin üremesine ve kansere neden olabilir. Saklama koşullarına uyulan acı biber kansere karşı koruyucudur. Cam kavanozda, ağzı kapalı ve buzdolabında saklanmalıdır.

Soya fasulyesi: Haşlanmışını dolabınızdan eksik etmeyin. Meme kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Çorbalara bir avuç atarak kullanabilirsiniz. Günde bir fincan alınması yeterli olur.

Yeşil mercimek, kuru fasulye, nohut: Bu godaların da kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Şehriyeli pilav yerine nohutlu pilav veya mercimekli pilav pişirilmesi tavsiye edilir. Çorbalarıniçerisine konulabilir.

Mantar: Satın alırken taze mantar almaya dikkat edilmelidir. Kabuğunda B 12 vitamini vardır. Et yemekleri ile kombine etmeye gayret edilebilir.

Biberiye: Yeşil çayla kombine edip içilirse meme kanserine ve alzheimer’a karşı koruyucu özelliği vardır. Yeşil çay, tarçın ve biberiye kombinasyonu kullanılabilir.

Kakule: Bağışıklık sistemini etkileyip, kansere hücrelerinekarşı savaşmaktadır.

Kahve: Kahve çok kavrulursa, yanarsa kanserojen etkisi ortaya çıkabilir. İçine kakule atarak bu etkinin azalması sağlanabilir.

Turp: Çok öneml bir kanser savaşçısıdır. özellikle akciğer ve bağırsak kanserine karşı savaşçıdır. Önemli olan turbu düzenli almaktır. Besinlerin yanında almak çok önemlidir. Çünkü besinlerin kanserojen etkilerini yok edecektir. Suyun içinde bekletilmemelidir. Aktifmadde olan acısımutlaka korunmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar