Kategori | Beslenme

Kansızlık için ne yememeli?

Kansızlık için demir ve B12 içeren besinlerin yenilmesinin önerildiğini sık olarak duyuyoruz. Pek akıllara bu durumda bir soru geliyor: Kansızlık için ne yememeli?

Çay: Çok çay içmenin demir yetersizliği ortaya çıkardığına dair yeterince bir kanıt yoktur. Ancak demir eksikliği olan kişilerde olumsuz etki görülebileceği izlenimine varılmıştır. Bundan dolayı demir yetmezliği olan kişiler hekime danışarak çay tüketmelidirler.  Çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar var.

Kepekli ürünler: Normal koşullarda kepek ekmeği, kepekli makarna, kepekli bisküvi vs. gibi kepekli ürünler kasızlık yapmaz. Ancak kansızlık durumu olan kişilere bu tür ürünlerin tüketimi önerilmez.

İlaçlar: Bazı ilaçlar besin maddelerinin ince bağırsaktan emilmesini engelleyerek kansızlık yaparlar.

İnek sütü: İnek sütünün içerdiği demir miktarı ve emilimi düşük. Diğer besinlerde bulunan demirin emilimini de azaltıyor. Bu üç neden ile sadece yaşamın ilk 12 aylık döneminde, demir eksikliğinin önlenmesi amacı ile inek sütünden sakınılıyor. Ancak 12 aydan sonraki dönemde, birlikte alınabilecek gıdalara dikkat edilmesi (demir içeren besin maddeleri ile aynı öğünde alınamaması, aralarında en az 30 dakika olması v.b.) önerilerek çocuğun diyetine eklenmeli.

Ayrıca, kırmızı şarap, kahve, ıspanak, tatlı patates ve soya ürünleri de demir emilimini engelleyen besinler listesindedir. kansızlığı olanlar demir içeren besinlerle birlikte bu ürünleri yememelidirler.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar