Kategori | Genel

Kardeş kıskançlığı

İki ya da daha fazla çocuklu ailelerde kardeşler arası çıkan kavgalar ve rekabet sıklıkla görülür. Eğer karşılıklı birbirine zarar verme ve aşırı saldırganlık boyutuna varmıyorsa kardeş kıskançlığı çocukların geçirdiği normal gelişimsel bir dönemdir.

Belirli bir süre bir arada yaşayan kişiler arasında bazı sorunların çıkması doğaldır. Kardeşlerin arasında çıkan sorunların bir sebebi bu bir arada yaşama gerçeğidir. Öte yandan anne ve babalarının sevgilerini bir başkasıyla paylaşmak zorunda olmak da problemin bir diğer kaynağıdır. Hele ebeveynlerden biri ya da her ikisi de bir çocuklarını diğerine kıyasla daha çok önemsiyor, onunla daha çok ilgileniyorsa bu sorunların oldukça büyümesine neden olur.

Çıkabilecek sorunları azaltabilmek için deneyeceğimiz bazı yollar ve en önemlisi de anne baba olarak göstereceğimiz bazı tutumlar bulunmaktadır.

Anne baba olarak her çocuğumuza elimizden geldiği kadar eşit ilgi ve sevgi göstermemiz, onlara eşit zamanlar ayırmamız çok önemlidir. Çocuklarımıza benzer tutumlar göstermek onları eşit sevdiğimizi ve onlara eşit değer verdiğimizi gösterir.

Ailelerde genellikle küçük kardeş korunan kollanandır. Anne babalar büyük kardeşe “sen ablasın/ağbisin senin kardeşine bakman lazım” gibi sözler söyleyerek ona farklı bir tutum kardeşe farklı bir tutum gösterebilmektedirler. Büyük kardeş olarak yapması ve yapmaması gerekenleri, kardeşini incitmemesi gerektiğini mutlaka çocuğumuza aşılamalıyız ama bir çeşit “annelik ya da babalık” sorumluluğu ona ait olmamalıdır.
Büyük çocuğu, kardeşin gelişine hazırlamak, süreci kolaylaştıracak bir yöntemdir. Ona olan sevginizin hep olacağını ama başlarda, gelen kardeşin kendine bakacak durumda olmadığından sizin onun ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunuzu ve ablalığın/ağbiliğin hoş yanlarından bahsetmeniz iyi bir yoldur..

İlk çocukla kardeş arasında en az 3,5 yaş olması çocukların sevgiyi bir başkasıyla paylaşma olgunluğunu geliştirmeye başladıkları yıllara denk geldiğinden önemlidir.

Kardeşlere ayrı odalar vermek bir başka yol olabilir. Aynı odada olmayınca oda düzeni ve ortak eşya kullanımı sorun olmayacaktır. Kardeşlerin birbirinden farklı zamanlarda çeşitli aktivitelere katılmaları yine birlikte oldukları zamanları ve ortamları azaltacağından sorunların azalmasına yardımcı olur.

Birbirlerinin eşyalarını izinsiz almamaları, ortak kullanılan eşya vb. konularda birbirlerine haksızlık etmemeleri ve saygı göstermeleri aşılanması gereken önemli değerlerdir.

Görüldüğü gibi, kardeş kıskançlığı her ne kadar doğal bir süreç de olsa, kardeşler arasındaki sorunları azaltmanın yolları vardır. En önemli noktanın da anne babanın kardeşlere gösterdikleri tutumlar olduğu unutulmamalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar