Kategori | Zayıflama

Karın eriten diyet – Düz karın diyeti

Düz karın diyeti

Düz karın diyeti

Düz karın diyeti geçtiğimiz yıl Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde çok yoğun ilgi ile karşılandı.Flat Belly Diet” olarak adlandırılan olan bu diyet karın bölgesini düzleştirmeyi ve inceltmeyi amaçlamaktadır. Düz karın diyeti 1 haftalık, 4 ve 2 günlük olarak uygulanır. Diyeti uygularken listede yer alan zayıflamanıza yardımcı olacak suyu düzenli olarak içmeniz şarttır. Su, vücudun asit baz dengesini düzeltip metabolizmayı hızlandırır, aynı zamanda sindirim sisteminin de iyi çalışmasını sağlıyor.

Karın eriten diyetin kuralları

Düz karın diyeti kural 1: Diyet boyunca yüksek tuz içeren besinler, tuzlu çeşnilerden uzak durulması gerekiyor. Çünkü tuz ve sodyum içeren besinler ne kadar çok tüketilirse vücut o kadar çok su tutacaktır.

Düz karın diyeti kural 2: Karbonhidratlar minimuma indiriliyor. Bir gram karbonhidrat yanında 3 gram suyla birlikte depolanır. Sporcu değilseniz, aşırı karbonhidrat tüketimine vücudunuzun ihtiyacı yoktur, karbonhidrat fazlası yağ olarak yapışıp kalacaktır.

Düz karın diyeti kural 3: Diyet boyunca şekerler, yüksek karbonhidratlar, yağda kızartılan yiyeceklerden uzak durulacak. Zeytin, fındık, avokado, yağlı tohumlar gibi yiyeceklerle beslenilir.

Düz karın diyeti kural 4: Karnabahar, brokoli, baklagiller, pırasa, soğan, lahanagiller gaz yapmayı kolaylaştırdığından tüketimi minimum olmalı. Haftada ikiyi geçmemelidir.

Düz karın diyeti kural 5: Karnı şişiren bir diğer neden de sakız çiğnemektir. Diyet boyunca sakız da çiğnenmeyecek.

Düz karın diyeti kural 6: Yediğiniz sebzelerin mutlaka haşlanarak pişirilmesine dikkat etmelisiniz. Tatlandırılmış veya kurutulmuş çiğ besinler yerine haşlanmış olanlar tercih edilmelidir.

Düz karın diyeti kural 7: Baharatlar mide asitlerinin atılmasını sağlarlar ve metabolizmayı hızlandırırlar. Bu nedenle baharat konusunda kısıtlama yok. Asitli içecekler, siyah çay ile kahveden uzak durulacak.

Düz karın diyeti su tarifi

Malzemeleri:

7-8 bardak su;
1 fincan yeşil çay, önceden demlenip hazırlanmış;
1 limon, yıkanmış, kabuklu olarak, ince dilimlenmiş;
1 orta boy salatalık, yıkanmış, ince dilimlenmiş 2-3 dilim doğranmış veya 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil;
1 küçük elma, yıkanmış, kabuklu olarak dilimlenmiş;
5-6 sap taze nane veya 1 tutam kuru nane;
tarçın sevenler bu malzemelere 1-2 kabuk tarçın da ekleyebilirler

Tüm malzemeleri karıştırın. Bir gece buzdolabında dinlendirdikten sonra tüm sürahiyi ara ara içerek 1 günde bitirin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar