Kategori | Hastalıklar

Kasık Fıtıkları

Her 50 erkek çocuk ile her 250 kız çocuktan birinde görülen kasık fıtıkları, ameliyat edilmediği taktirde, barsak tıkanması belirtisi vermeye başlar. Kasık bölgesinde şişlik, kız ve erkek çocuklarda farklı sorunların habercisidir. Fıtık kesesi içine genellikle barsaklar girer. Kız çocuklarında ise, yumurtalıkların da içine barsaklar girebilir. Araştırmalara göre kasık fıtıklarının yüzde 60 kadarı sağ, yüzde 25’i de sol tarafta görülür. Bebek doğmadan önce, anne karnında açık olan kasık kanalındaki karın zarı uzantısı , hamileliğin sonunda kapanır. Eğer doğumda kasık kanalı normal gelişmesini tamamlamaz ve açıkta kalırsa kasık fıtıkları oluşur. Çocuklarda kasık fıtıkları, teorik olarak doğuştan bir anamoli olarak kabul edilmekle birlikte daha sonraki günlerde, hatta yıllarda da gelişebilir.

Kasık Fıtıkları Belirtileri

Uzmanlara göre kasık fıtıklarında ilk bulgu, kasık bölgesinde şişliğin ortaya çıkmasıdır,. Bu şişlik ağlama ve ıkınma ile belirginleşir. Çocuk sakinleştiğinde, ya da uyuduğunda ortadan kaybolur.

Kasık Fıtıkları Tedavisi

Kasıkta şişlik görüldüğünde çocuğun hemen bir çocuk cerrahına götürülmesi gerekir. İlaçla tedavi edilemeyen kasık fıtığında, kasık bağı gibi yöntemlerin de bir yararı yoktur. Hatta kasık bağı, fıtıktaki “boğulma” adı verilen sorunun anlaşılmasını geciktirebilir. Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Teşhis edildiği zaman ameliyat edilmezse, fıtık kesesi içindeki organlar, kasık kanalı içinde sıkışabilirler. Halk arasında ‘boğulma’ olarak adlandırılan bu durum, çocuğun genel durumunu bozar. Çocukta ağrı başlar, iştah kesilir. Fıtık parmakla içeri itilse bile şişlik kaybolmaz. İşte bu durumda fıtık boğulması başlamıştır. Barsaklar fıtıkta sıkıştığı için barsak tıkanması gibi bulgular ortaya çıkabilir. Kusma, karın ağrısı, şişlik ve kaka yapamama gibi sorunlar gözlenir. Eğer hastaneye ulaşılmakta gecikilirse kese içinde sıkışan barsağın kanlanması da bozulacağı için barsak kangreni görülür ve hayati tehlikeye yol açabilir. Bu tehlike küçük çocuklarda ve bebeklerde yüksektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar