Kategori | Hastalıklar

Katarakt Hastalığı Ve Tedavisi

katarakt tedavisi

Normalde saydam olması gereken göz merceğinin saydamlığını kaybederek, buzlu cam halini alması olarak tanımlanan kataraktın tedavisi için yapılan ameliyatlardaki gelişmeler hastaların bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Klasik katarakt cerrahisinde ameliyatın başarısı için hastaların göz merceklerinin iyice sertleşmesinin beklendiğini belirten uzmanlar, modern katarakt cerrahisinde hastanın hemen ameliyat edilebildiğini belirtiyorlar.

Katarakt Nedenleri

Yaşlanmanın yanı sıra, göze gelen darbe ya da hastalıklar nedeniyle de oluşabilmektedir.

Katarakt Belirtileri

Kataraktı olan kişilerin görme problemi gece artar. Aya baktıklarında ayın çevresinde ışık yansımaları görürler. Ayrıca araç kullanırken, karşıdan gelen ışıklardan büyük rahatsızlık duyuyorlar.

Katarakt Tedavisi

Amerika ve Avrupa’da 15 yıldır uygulanan fako yöntemi, Türkiye’de de 5 yıldır birçok hastanede uygulanıyor. Göze damla anestezisi uygulanıyor. Gözün içine 3 milimetrelik bir delik açarak özel bir cihazla giriliyor. Ultrasonografik ses dalgalarıyla çalışan bu cihazla hem gözün içindeki mercek parçalanarak çıkarılıyor yerine slikon ya da akrilikten yapılmış yeni lens yerleştiriliyor. Dikiş bile atılmadığı için hastalar 1 gün sonra normal yaşama dönebiliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar