Kategori | Şifalı Bitkiler

Kavak ağacı çeşitleri ve faydaları

Kavak ağacının çeşitleri aşağıdakilerdir:

Akkavak yüksek kalın bir ağaçtır. Düz ve beyaz kabukları vardır. Yaprağı asma yaprağı gibi olup dışı beyazdır. Akkavak denilmesinin sebebi de bunun içindir. İlkbaharda önce kozoları meydana gelir. Sonra yaprağı ve kozaları yere düşer.

Karakavak daha uzundur ve doğrduru. Yaprağı iki tarafdan koyu yeşildir ve o kadar kertiği yoktur. Yukarı tarafı sivridir. Ağacının kabuğu kül rengindedir.

Habeş kavağı ise her yerde bulunur. Değirmi, küreli bir miktar değirmi yaprağı olup üzerinde beyaz lekeler vardır.  Bu ağacın boyu kısadır. Kabukları siyahtır. Ağacı düz ve beyazdır. Doğramacılar ve marangozlar bu ağacı genellikle çok kullanılır.

Akkavak ağacının meyvası olmaz. Karakavakta meyva mesabesinde taneler olup içinde beyaz pembe gibi nesneler olur. Taneler olgunlaştığında o pembe gibi nesne uçar ve gider. Akkavak ve karakavak ekseriya nemli, sulak yerlerde ve sular kenarında olur. Karakavak ağacında erik ve kiraz ağacında olduğu gibi bir zamk bulunur. Hekimlikte ise karakavak kullanır.

Kavağın faydaları

Karakavağın faydaları : Karakavak ağacının yapraklarını dövüp ve sirke ile karıştırıp nikris üzerine vurulursa ağrıları teskin eder. Tohumunu sirke ile içmek sara ya faydalıdır. Bu ağacın önce meydana gelen tohumcukları sakızlıdır ve hoşkokuludur. Kadınlar bunları saçlarını uzatmak ve güzelleştirmek için terbiye ederler.

Yapılışı şöyledir ; O tomurcukları terayağıyla dövüp bir çömlek içine koyarlar ve ağzını sıkıca kapatıp bir hafta kadar böyle bırakıp bekletirler. Sonra tereyağı güzelce eriyince çömleği ateşe koyup bezden geçirirler ve lüzüm ettikçe kullanmak üzere saklarlar. Saçlarını yıkayıp kuruduktan sonra o yağ ile yağlarlar. Saçları güzelleştirir ve uzatır. Yine bu ağacın tomurcuklarından hazırlanan merhemler, basur memelerinin ve romatizmanın lokal tedavisinde kullanılır. Karakavak odunun yakılmasından devai kömür elde edilir. Devai kömür ise mide ve bağırsaklardaki gazın giderilmesine yardımcı olur.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar