Kategori | Şifalı Bitkiler

Kekiğin faydaları saymakla bitmiyor

Kekik herşeyden önce  dezenfekte edici, kramp çözücü ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Mide ve bağırsaklar, akciğer ve bronşlar kekiğin esas kullanım alanlarıdır. Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözücü özellik taşırlar. Ayrıca o bölgelerde bakteri oluşumunu da önler. Öksürük ve üst solunum yolları enfeksiyonunda çay içimi ve gargara şeklinde kullanılmaktadır.

Kekik çayı ve banyosu

Kekik iştah açıcıdır ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar 1 bardak kekik çayı ile iyileştirilebilir. Sinir sistemi zafiyeti, boğmaca ve öksürük,  bağırsak ve romatizma hastalıklarına karşı, çay içiminin yanında, kekik banyoları da çok faydalıdır. Solgun, güçsüz ve zayıf çocuklara da kekik banyosu yaptırılması önerilmektedir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenmektedir. Adet zamanlarındaki kramplı ağrıları geçirilebilmektedir. Ergenlik sivilceleri iyileştirilebilmektedir. Kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılmış bal yenilmesi ile organizmayı güçlendirilebilmektedir.

Kekik tentürü ile ovmak suretiyle romatizmal ağrılar, sinirsel rahatsızlıklar tedavi edilebilir. Sıcak kekik yastıkları ağrılı bölgenin üstüne konularak büyük rahatlıklar sağlanabilir. Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı diğer bitkilerle karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Kekik ve zayıflama

Kekik vücuttaki yağları eritip, bu özelliği ile vücuttaki suyu atar. Hem kilo vermeye, hem de vücuttaki kan sirkülasyonunu hızlandırdığından dolayı kalbe faydalıdır.

Kekiğin diğer faydaları

Kekik böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Adet düzensizliği ve damar sertliğinde de kullanılmaktadır. Kan şekerini düşürür. Salgı bezlerini uyarıp düzenli çalışmasını sağlar. Çiçekli sapı idrar söktürücüdür. Gaz giderici ve mide bulantısını teskin edici olarak kullanılır. Uykusuzluğa iyi gelir. Baş ağrılarına iyi gelir. Ağız antiseptiğidir. Diş ağrısını giderir. Çocuklarda kansızlığı önler. Egzama ve uyuz tedavisinde kullanılmaktadır. Bağırsak parazitlerine karşı etkidir.  Geçici olarak tansiyonu düşürür. Hafızayı güçlendirir. Sara krizlerine karşı da tavsiye edilir. Kekik ayrıca afrodizyaktır. Saç banyolarında kullanılırsa, dökülen ve kırılan saçları canlandırır, saça hoş bir parlaklık verir.

Doğal boyamacılıkta da kekikten yararlanılır. Yapraklarından değişik mordanlarla bej, gri ve haki renk elde edilir. Yün ve pamuk ipliklerinin boyanmasında kullanılır. Şap hastalığına karşı hayvanın ağzı kaynatılmış kekik suyu ile yıkanır. Hayvanların dişeti iltihabında bir miktar kekik, şarapla karıştırılarak sürülür.

Kimler kekik kullanmamalıdır?

Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır. Guatrı olanlarda, tecrübe edilmiştir; halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı meydana gelmektedir. Hamilelerde de düşük riskini artırmaktadır. Bu yan etkilerle birlikte kekik yağının tümör yapıcı madde olduğu ve karaciğer üzerinde zararlı etkileri olduğu bilinmekte ve dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar