Keten tohumu yağı ve Omega 3

Bildiğimiz gibi özellikle balıklar beyin için oldukça önemli besin olan Omega 3-ü içerirler. Omega 3 açısından zengin olan gıdaları uzmanlar haftada en az 2 kez kabul etmeyi tavsiye ederler. Ama bu özel besin madde bir tek balıklarda bulunmaz. Bir gıda da vardır ki, onda da Omega 3 bulunmaktadır.

Bazıları balık yemeyi pek çok sevmez. Ama tabi ki, vücudun ve beynin Omega 3-e ihtiyacı vardır. Böyle durumda onlar Omega-3 yağ asitlerini başka şekilde kabul edebilirler. Peki, nasıl mı? Az miktarda keten tohumu yağı ilave ederek sebzelerden hazırlanmış bir salata yemeyi deneyin. İtalyan araştırmacıların yaptığı çalışma sonucunda belli olmuştur ki, keten tohumu yağı diğer yağlarla kıyaslamada çok daha fazla Omega 3 içerir. Ürünün 100 gramında mevcut olan Omega 3 yağ asitinin miktarı 57 gramdır.

Ama asla bu yağı çok fazla kullanmamanız gerekiyor. Pek çok kullanılan yağ olan sızma zeytinyağının yerine her zaman bu yağı kullanmak tavsiye edilmiyor. Yetişkin erkekler için günlük önerilen doz miktarı yaklaşık 0,5 kadınlar için bir gram ve çocuklar için günde yarım gramdır (bir iki çay kaşığı). Bu yağı asla yemek pişirmek için kullanamazsınız. Onu sadece çiğ şekilde salatalarda kullanmanız öneriliyor. Bu yağlar yüksek sıcaklığa tahammül etmezler ve ısıtıldığında kokusu döner. Bunun için bu yağları serin ve karanlık yerlerde tutmanız gerekmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar