Kategori | Beslenme

Kinoa nedir?

Latin Amerika bitkisi olan Kinoa ülkemizde daha yeni tanınmaya başlıyor. Kinoa’nın bundan 7 bin yıl önce Latin Amerika’da İnkalar tarafından yetiştirildiği bilinmektedir. Ancak İspanyol istilası sırasında yok edilen İnka uygarlığında mantar türleri, kedi pençesi gibi bir çok yararlı biti türünün yanısıra Kinoa da yok edilmeye çalışılmış. Buna rağmen halk yine de bu şifalı bitkiyi kullanmaya devam etmiş.

Kinoa’yı özel yapan şey nedir?

Kinoa  A, B, C, D ve K gibi hemen hemen tüm vitaminleri bulundurur. Bitkilerde genellikle hayvanlarda bulunan amino asitler yok denilecek kadar azdır. Kinoa ise tam tersi hayvansal gıda kaynakları gibidir; içeriğinde hayvansal ürünlerde bulunan amino asitler bulunmaktadır. Buğday ve pirimçten kat kat fazla tahıl içermektedir. Susam ailesinden gelen bu şifalı bitki ayrıca tam bir magnezyum deposudur. Ayrıca, içerdiği süper oksit dismutaz enzimi ile kinoa anti aging etki göstermektedir. Kanser koruyucu etkisi de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan kuersetin adlı madde de kinoa’ya antioksidan özellikler katmaktadır. Gluten içermediğinden dolayı da alerjisi olanların rahatlıkla tüketebileceği karbonhidrat ve protein kaynağı bir besindir.

Kinoa nasıl tüketilir?

Kinoa kendine has aroması olan bulgur kıvamında bir tahıldır. Haşlanarak salatalara katılabilir veya soğuk olarak yenilebilir. Et ve sebze yemeklerine ilave edilebilir. Çorbaların içerisine eklenebilir. Un haline getirilip kurabiye ve kek yapımında kullanılabilir. Kinoa’nın kısırı da yapılabilir. Kısaca, birçok şekli ile mutfakta kullanılabilir. 100 gram kinoada 372 kalori bulunmaktadır.

Yüksek miktarda demir içeren Kinoa kansızlıkçekenlere de önerilmektedir. Türkiye’de henüz yaygın olarak kullanılmasa da çok faydalı bir tahıl olduğundan önümüzdeki yıllarda kullanımı artabilir. Ülkemizde Kinoa bazı büyük marketlerde satılmaktadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar