Kategori | Şifalı Bitkiler

Kiraz ve yararları

Kiraz’ın vatanı Asya’dır. Düz kabuklu bir çeşit ağaçtır. Yumuşak, tatlı ve lezzetlidir. Midede ne çeşit yiyecek varsa ona dönüşmesi çok basittir.
Kiraz ve yararları

Nikris, romatizma, damar sertliği ve mafsal kireçlenmesine faydalıdır. Kanın temizlenmesine yardım eder. Kabızlığı giderir. Susuzluğu giderir. Vücudun direncini artırır. Sivilceleri önler. Karaciğer şişliğine iyi gelir. Safra akışını normale döndürür. Sinirleri kuvvetlendirir.

Kirazın ağacında bulunan zamkı soğuk su ile içilirse ve yüze sürülürse yüzün rengini güzelleştirir. Sürme gibi göze çekildiğinde gözü keskin eder, yesnirse iştah açar. Kirazın 100 gramında 70-80 kalori vardır. Ancak besleyici değeri fazla değildir. Yenildiğinde açlık hissetirmez. Zayıflamak isteyenlere önerilir.

Kum hastalıklarına karşı en kuvvetli şifalı bitkidir kiraz. Böbreklerde biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kiraz sapının mükemmel idrar söktürücü olduğu bir gerçektir. Midesi hassas olanlar fazla yerlerse hazımsızlık çekebilirler. Kirazın kabukları; ishali kestiği gibi aynı zamanda ateşi de düşürür. Çiçekleri; göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar