Kategori | Hastalıklar

Kış aylarında karşılaşabileceğimiz sağlık sorunları

Kış ayları havaların soğuması, kirlenmesi ve insanların kapalı ve daha az havalandırılan ortamlarda bulunmaları nedeniyle, bir çok hastalığın kapımızı çaldığı dönemler. Uzmanlar, başta kronik rahatsızlığa sahip olanlar olmak üzere, kış aylarında karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarına karşı uyarıyor.

Kış mevsiminde nezle, grip, zatürree gibi soğuk havada yaşayan mikropların neden olduğu hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor. Hepimizi bekleyen bu tehlikenin yanında çocuk, yaşlı, hamile ve kronik sağlık sorunlarına sahip olanların ise, bazı noktalara daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Özellikle astım, kalp, diyabet, kronik böbrek hastaları ile by–pass ameliyatı geçirmiş olanlar için kış mevsimi kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gereken bir dönem.

C vitamini ve enerji takviyesi çok önemli
Kış dönemlerinde insan vücudu soğuk hava şartlarına uyum sağlayabilmek amacıyla normalden daha fazla enerji tüketiyor. Kış aylarında nişastalı gıdalarla, pasta ve çikolatayı daha fazla tüketmemizin en büyük nedeni, vücudun, tükettiği enerji miktarını karşılama ihtiyacı içinde olması. Kış aylarında vücudumuzun ihtiyacı olan fazla enerjiyi karşılayabilmenin en iyi yolu, sabah kahvaltılarını ihmal etmemek. Sabahları pekmez ve bal gibi doğal şeker içeren gıdalarla yapılacak kahvaltılar, vücut direncimizi artırabilmemiz açısından çok önemli.

Bunun dışında, özellikle kış aylarında yaşayabilen mikroplara karşı en iyi antioksidan görevi üstlenen C vitaminine olan ihtiyacımız bu mevsimde artıyor. Uzmanlar, C vitamini açısından zengin narenciye ürünlerinin kış mevsiminde yetişmesinin doğanın dengelerinden biri olduğunu belirterek, bol bol narenciye tüketilmesini, çalışan ve vakti olmayanlar için ise, öğle tatillerinde tükettikleri gazlı içecekler yerine en azından kış aylarında taze sıkılmış portakal suyunu tercih etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Özellikle kronik hastalığı olanların, soğuk havalarda gerekmedikçe dışarıya çıkmamaları, toplu taşıma araçları, sinema vs. gibi insanların kalabalık oldukları kapalı yerlere bulunmaktan kaçınmaları, bu tür yerlere gitmek zorunda kalmaları durumunda ise, burun ve ağızlarını bir maske veya atkı yardımıyla kapatmaları gerekiyor. Soğuktan korunabilme amacıyla giyime özen göstermek, ancak bunun yanında terlememeye de dikkat etmek bir diğer zorunluluk.

Astım hastaları için…
Diğer tüm kronik rahatsızlığa sahip olan kişilerin yanında, astım hastalığı doğrudan solunum yollarıyla ilişkili olduğu ve kışın kuruyan, soğuyan ve kirlenen hava alerjenlerle dolduğu için en çok etkilenenler astım hastaları oluyor.

Astım hastalarının kışı rahat geçirebilmeleri için alınacak bazı önlemler şöyle:

  • Astım hastalarının unutmamaları gereken en önemli şey, diğer gribal enfeksiyonların astım hastalığını tetikleyecek en önemli unsur olması. Bu nedenle astım hastalarının sonbaharla birlikte grip aşılarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor.
  • Mümkün olduğunca kalorifer ile ısınmayı tercih etmek gerekiyor. Katalitik ve borusuz sobalar ise kaçınılması gereken ısınma araçları. Zorunlu şartlarda, odun ve kömür sobalarının tütmemesi için gerekli önlemler alınmalı.
  • Astım hastalarının bulunduğu evlerde gazla çalışan ısınma gereçleri varsa, gaz kaçağı olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.
  • Yatak odası takımları haftada bir değiştirilmeli ve kuş tüyü yastıklardan kesinlikle kaçınılmalı.
  • Evde evcil hayvan beslemek astım hastaları için çok sakıncalı. Beslense bile yatak odasına alınmamalı. Ayrıca kumaş kaplı mobilya, koltuk, kanepe ve sandalyeler de yatak odası dışında tutulmalı.
  • Astım hastası bulunan evlerde sigara içmekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor.

 

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar