Kategori | Genel

Kısırlığın nedenleri

Kısırlık, çiftlerin yüzde 15’inde görülen tedavisi mümkün bir hastalık.

Son yıllarda gerçekleşen gelişmeler sayesinde artık çiftlerin çoğu sağlıklı çocuk sahibi olabiliyor. Kısırlığın nedenleri ise hem erkek hem de kadına bağlı olabilir.

Tedaviye birlikte gidilmeli…

Kısırlık, bebek sahibi olmak isteyen pek çok çiftin ortak sorunu. Bu durumda olan çiftler suçluluk, kızgınlık ve umutsuzluk duyguları arasında gidip gelir. Bazen atılan her adım insanı daha ağır bir çaresizliğe sürükler.

İstediğiniz halde çocuk sahibi olamıyorsanız ilk yapacağınız iş, kısırlık ve tedavisi alanında uzmanlaşmış bir hekime eşinizle birlikte başvurmak. Çünkü kısırlık hem erkek hem de kadına bağlı olabilir. Bu nedenle çiftler ilk doktor görüşmesine birlikte gitmelidir.

Çocuğu olmayan çiftlerin yüzde 25’inde kısırlık birden fazla nedene bağlıdır. Bu nedenle hem erkek hem de kadının çok ayrıntılı bir muayeneden geçmesi gerekir. Ayrıca kısırlık, kadın ve erkekte farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun için her iki cins açısından nedenleri sıralamak yaralı olabilir.

Kadına bağlı nedenler:

1. Tübal Faktör

Çocuğu olmayan kadınların yüzde 25’inde fallop tüpleri zarar görmüştür. Yumurtalık kanalları olarak da bilinen fallop tüpleri, rahimin iki yanından başlar ve rahimle yumurtalıklar arasındaki bağlantıyı sağlar. Tüplerin iç yapısı spermin yumurtayı döllemesine ve döllenen yumurtanın rahime tutunana dek, dört beş gün boyunca yaşatılmasına elverişlidir. Tüplerin iç yapısının zarar gördüğü hallerde döllenme gerçekleşmez. Tıkanıklık olduğunda ise döllenen yumurta rahime ulaşmaz.

2. Tüplerdeki hasarın nedenleri

Tüplerdeki tıkanıklıklar, enfeksiyonlar ve önceden geçirilmiş ameliyatlar nedeniyle oluşabilir. Kadında tüplere zarar veren iltihaplanmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonucunda oluşabildiği gibi apandisit veya kalın bağırsak enfeksiyonlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

3. Yumurtlama faktörü

Çocuk sahibi olmayan kadınların yüzde 25’inde ovulasyon (yumurtlama) düzensizlikleri vardır. Yumurtlama gerçekleşmeyen hastalarda ilaç kullanılarak, folikül gelişimi ve yumurtlama
tekrar sağlanabilir. Uygulanan tedavi ile hastaların yaklaşık yüzde 50’si altı ay içinde
gebe kalır.

4. Rahim ağzı faktörleri

Rahim ağzına bağlı nedenlerde kısırlığın sebebi olabilir. Servikal faktörlerin belirlenebilmesi için cinsel ilişki sonrası test yapılması önerilir. Bu test ile servikal mukus, sperm ve ikisi arasındaki ilişki değerlendirilebilir. Cinsel ilişkiden 2-18 saat sonra kadının servikisinden alınan mukus örneği mikroskop ile incelenir.

5. Yapısal faktörler

Çocuğu olmayan kadınların yüzde 5’inde yapısal bozukluklar, yapışıklıklar görülür. Bunlar döllenmiş yumurtanın tutunmasını engelleyerek veya düşüklere neden olarak normal gebeliği önler.

Erkeğe bağlı nedenler

Erkek kısırlığı birçok değişik nedene bağlı olabilir. Ama en sık rastlananı sperm üretimi yetersizliğidir. Sperm kanallarında geçirilmiş enfeksiyonlara, travmaya ve operasyonlara bağlı oluşan tıkanıklıklar bu duruma neden olur.

Sperm üretimi

Sperm üretimi testislerdeki ipliksi tübüllerde gerçekleşir. Sperm hücresi yaklaşık üç ay
gibi bir sürede olgunlaşır. Sperm hücresi baş, boyun ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan
oluşur. Baş kısım yumurta ile birleşerek döllenmeyi sağlar.

Semen analizi

Çocuğu olmayan çiftlerin değerlendirilmesinde semen analizi ilk basmaklardan biridir. Kişi rahat edebileceği bir ortamda sperm örneği verdikten sonra bu semenlerin bir saat içinde inceleneceği merkeze ulaşması gerekir. Semen örneği 3-5 günlük cinsel perhizden sonra verilmelidir. Daha erken verildiğinde semen miktarı azalır. 7 günden fazla cinsel perhizi olanlarda ise spermin hareketliliği bozulur.

Sonuç olarak kısırlık, çiftlerin yüzde 15’inde görülen tedavisi mümkün bir hastalık. Son yıllarda gerçekleşen gelişmeler sayesinde çiftlerin çoğu sağlıklı çocuk sahibi olabiliyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar