Kategori | Sağlık Bilgileri

Kleptomani (Çalma) Hastalığı

Kleptomani hastalığı halk arasında hırsızlık olarak tanımlansa da aslında tam olarak karşılığı bu değildir. Aralarında önemli fark; hırsızlık genelde bir kazanç elde etmek için yapılır ama kleptoman kişilerin çaldıkları şeylerin miktarını ödeyebilecek kadar paraları vardır. Zaten genelde çaldıkları şeylerin maddi miktarı önemsenecek boyutta değildir. Kleptoman içindeki çalma dürtüsüne engel olamaz ve bu sebepten çaldığı şeyi saklar. Amaç bir şeyi çalıp kazanç elde etmekse bunun adı hırsızlık, ama sadece o eylemi gerçekleştirmekse bu kleptomanidir. Yani kazanç gayesi güdüldüğü andan itibaren kleptomaniden söz edilemez.

Kleptomanlar çaldıkları an yakalansalar bile bunu inkar ederler. Çalma dürtüleri hiç eksilmez. Çaldıktan sonra vücutlarında inanılmaz bir rahatlık hissederler.

Kleptomani hastalığı erkeklere nazaran bayanlarda daha fazla görülür. Erkeklerde 50-55 yaşında başladığı saptanırken bayanlardaki yaş 30-35tir. Çocuklarda da nadiren rastlanabilir.

Kleptoman kişi sürekli bu hastalığı reddettiğinden tedaviye ikna etmek zordur. Oysa ki olumlu yanıt veren bir hastalıktır. Kleptomani dürtü kontrol bozukluğu olduğundan sadece psikoterapi ile değil ilaçla da tedavi edilebilmektedir. Antidepresanların bu konuda önemli etkileri vardır. Hastanın kendi durumundan rahatsız olması, suçluluk hissine kapılması ise psikolojik tedavi ile giderilebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar