Kategori | Beslenme

Kokoreç nedir? İnsan Sağlığına zararlı mıdır?

Kokoreç, Yunanca’ dan Türkçe’ ye geçmiştir. Kokoreçte kullanılan bağırsaklar genel olarak, küçükbaş yada büyükbaş hayvanlara ait olmakla birlikte, kuzudan elde edilen bağırsakların kullanımı tercih edilmektedir. Bağırsaklar, öncelikle dıştan ve içten temizlenir. İç kısmı bumbardan, dış kısmı ise ince bağırsak kullanılarak yapılır. Bumbarlar, uzunca bir şişe geçirilir. Daha sonra şişin etrafına ince bağırsaklar itinayla dolanır. Bölüm bölüm ince yağ tabakaları arasına yerleştirilir.

Hazırlanan kokoreç, yatay vaziyette özel olarak yapılan mangalda döndürülerek pişirilir. Kızaran kokoreç, ardından kısım kısım kesilerek, bolca baharatlanır. İstenirse kuş başı büyüklüğünde de doğranabilir.  Üzerinde kullanılan baharat türleri ise, kekik, kimyon ve acı kırmızı pul biberden oluşmaktadır. Ekmek arası yada tabak ile de tüketilebilir. Garnitür ile de servis olanağı mevcuttur. Biber turşusu, domates ve hıyar turşusu ile birlikte yenebilir. İçecek olarak da genel de yanında ayran tüketilmektedir.

Kokoreç, genel olarak, restoran gibi yerlerde olmayıp, sokaklarda satılmaktadır. Kokoreç için hazırlanan özel kömür ateşindeki tezgahlarda pişirilir. Sokaklarda tüketildiği için değişik boyutlarda ki ekmek arasında tüketilme özelliği bulunmaktadır.

kokoreç

Kokoreç zararlı mıdır? Değil midir?

Kokoreçin ince bağırsaktan yapılıyor olması bilinmelidir. Bağırsağın yapısında çeşitli mikropları barındırıyor olması da kokorecin zararlı olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Diğer bir zararı ise de içerisine konulan baharatın miktarı düşünülebilir. Diğer bir zarar olarak görülen kısmı ise, ateş karşısında pişirilmesi ile içerisinde bulunan doymuş yağ ve toksitlerin ateşle yüzleşmesi sonucu kanserojen maddeye dönüşebilmesidir.

Özetlemek gerekirse, kokoreçteki zararın etkisi temizlenmesi ve baharatlanması aşamasında ki titizliğe bağlı denilebilir. İçerisinde bulunan yağ oranının yüksek oluşu, sağlık problemi yaşayan kimseler için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar