Kategori | Sağlık Konuları

Kokunuzu tanıyor musunuz?

Güzel görünmek kadar güzel kokmak da çoğu kadının isteği. Kişinin ruh sağlığı üzerinde de etkili olan kokuların verimliliğini artırmak ve kullanım süresini uzatmak ise sizin elinizde…

Kokuların psikolojik etkileri, bilinçaltımızla bağlantıya geçmeleri ile ilgilidir. Koku molekülleri filtre edilmeden milyarlarca sinir ucu arayıcılığıyla doğrudan beynin limbik sistemine, yani duyguları harekete geçiren bölümüne varıyor ve kişinin psikolojisini etkiliyor. Örneğin lavanta kokuları stresin etkilerini azaltıyor, orkide çekiciliği artırıyor, gül kokusu ise rahatlatıcı etkisiyle sıkıntıları unutturuyor. Eğer somurtkansanız meyve özleri içeren kokuları tercih edebilirsiniz. Limon, mandalina ve greyfurt özleri ise enerjinizi artırarak moral veriyor.

Cinsel yaşamı da etkiliyor
Kokuların insanlar üzerindeki etkileri onların seks yaşamlarını da etkiliyor. Parfüm çiftlerin seks sırasında daha heyecanlı olmasını ve arzunun artmasını sağlıyor. Özellikle yıllardır birlikte olan çiftlerin cinsel hayatı belli bir süre sonra rutinleşmeye başlıyor. İşte bu sırada farklı heyecanlar, tarzlar ve motive edici etkenler gerekiyor. Parfüm kullanımı özellikle böyle zamanlarda daha çok önem kazanıyor. Partnerinizle birlikte yapacağınız aromatik kokulardan oluşmuş bir banyo, parfümlü kremlerle yapılan masajlar, saçınızdaki hoş parfüm kokusu partnerinizi etkilediği gibi bir rahatlama da sağlıyor.

Bilmeniz gerekenler

  • Parfüm mutlaka test edilerek alınmalı. Parfümü teninize sıkarak test edin. Kokunun size uygun olup olmadığını anlamak için en iyi yöntem budur. Yalnız bu arada kokunun tam anlamıyla kendini gösterebilmesi için 5 dakika geçmesi gerektiğini unutmayın.
  • Aynı anda pek çok parfümü denemeyin. Kokular birbirine karışır ve anlamakta zorlanırsınız.
  • Parfüm almak için sabah ya da akşam saatlerini tercih edin. Sabahları burun dinlenmiş olacağından, akşamüstü ise koku alma duyusu en üst seviyeye çıktığından parfümün kokusunu daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Ter kokusunu gidermek için kesinlikle parfüm kullanmayın. Bütün parfümlü ürünleri temiz bir cilt üzerinde kullanmalısınız. Parfümünüzü kulaklarınızın arkasına, boynunuza, bileklerinizin iç kısımlarına ve dizlerinize sürmeyi deneyin.
  • Parfümlü bir ürünü banyodan hemen sonra kullanın. Bu şekilde parfüm cildinize daha hızlı nüfuz eder.
  • Parfüm şişenizi asla güneş altında bırakmayın. Loş ve serin bir ortamda saklayın. Ayrıca parfümünüzü kullandıktan sonra mutlaka kapağını kapatın. Aksi halde kokunun etkisi azalacaktır.
  • İpek ve yünlü kumaşlar kokuları daha iyi taşır. Bu nedenle bu tip giysiler giyerken çok fazla sıkmanıza gerek kalmaz.

 

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar