Kategori | Güzellik

Kozmetik Alerjileri

Çoğu kişi bu ürünlerin kullanımı nedeniyle herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadır. Uzmanlar ancak insanların %0,012’inde problemler oluştuğunu bildirmektedir.

Ancak problemler bu ürünlerin kullanılmasından hemen sonra ortaya çıkabildiği gibi yıllarca kullandıktan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Çoğu kişi soruna hangi ürünün neden olduğunu saptayabilir.

Ters etkiler
Deri bakım ürünlerine gösterilen reaksiyonlar hem derinin hem de bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Bütünlüğü bozulmamış olan deri dış etkenlere karşı mükemmel bir bariyer oluşturur. Ancak deri aşırı kuru veya herhangi bir nedenle hasarlanmışsa deride oluşan açıklıklar bu bariyerin daha az koruyucu olmasına neden olur.

Deri reaksiyonları genellikle irritan yani tahriş edici veya allerjik olarak sınıflandırılır.

İrritan kontakt dermatit: yanma, batma, kaşınma ve kızarma bir ürünün deriyi irrite (tahriş) ettiğinin belirtileri olabilir.

Banyo sabunları, deterjanlar, antiperspiran yani terlemeyi önleyiciler, göz kozmetikleri, nemlendiriciler, kalıcı perma solüsyonları ve şampuanlar en sık rastlanılan deri irritanlarıdır.

Çok kuru bir deriyi su bile irrite edebilir.

İrritan kontakt dermatite allerjik kontakt dermatitten daha sık rastlanır.

Allerjik kontakt dermatit: bazı kimseler bir ürünün içindeki herhangi bir maddeye veya maddelere karşı allerjik olabilirler.

Belirtileri kızarma şişme, kaşınma ve içi su dolu kabartılar olabilir. Kişiler bu ürünle temasa geçtiklerinde hemen reaksiyon verirler ancak belirtilerin ortaya çıkması birkaç gün alabilir.

Reaksiyonların ortak nedenleri
Parfümler, koruyucular ve lanolin en çok deri problemlerine neden olan maddelerdir.

Parfümler: en çok allerjik kontakt dermatite neden olan maddelerdir. Deri bakım ürünlerinde 5000’den fazla parfüm kullanılmaktadır. Bu kokular parfümden kolonyaya, tuvalet kağıdından şampuanlara ve ev ürünlerine kadar bir çok üründe kullanılmaktadır.

Kokusuz veya parfümsüz olarak etiketlendirilmiş bir üründe aslında içindeki diğer bir maddenin kimyasal kokusunu örtmek için koku kullanılmış olabilir. Parfümsüz veya kokusuz etiketi o üründa parfüm kullanılmadığını değil ancak koklandığında herhangi bir koku alınamadığını belirtmek için kullanılmaktadır. Bazı koku reaksiyonları ancak deri güneş ışığına maruz kaldığında ortaya çıkabilmektedir.

Koruyucular: en sık deri reaksiyonlarına neden olan ikinci maddelerdir. Koruyucular üründe bakteri ve mantar üremesini önler ve ürünü oksijenin ve ışığın bozucu etkilerinden korur. Su içeren her kozmetik üründe koruyucu olmak zorundadır. Bir tür koruyucuya reaksiyon veren kişi bir diğer çeşit koruyucuya reaksiyon vermeyebilir.

Lanolin: deri bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. “Hipoallerjik” yani daha az allerjiye neden olan olarak etiketlendirilmiş ürünler de bile lanolin bulunabilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar