Kategori | Makyaj

Kozmetik ve Cilt Sorunları

Kozmetik ve Cilt Sorunları

Herhangi bir güzellik ürünleri mağazasına gidip uçuk ücretler karşılığında bakım setleri, makyaj malzemeleri v.b ürünler aldınız. Bu ürünleri seçerken kaliteli ve doğal olmasına, cildinizde herhangi bir sorun yaratmaması ihtimaline dikkat ettiniz.

Ürünleri kullandıktan yaklaşık 48 saat sonra cildinizde yanmalar hissetmeye başladınız. Gözle görülür kızarıklıklar belirmeye başladı. Vakit ilerledikçe cildiniz daha sorunlu bir hale dönüştü. Bu durum kadınlar arasında oldukça yaygın olarak yaşanan bir problem. Alerji!

Kullandığınız güzellik ürünleri cildinizde alerjik reaksiyona neden oldu. Fakat siz bu ürünleri seçekerken çok da dikkatli davrandınız? Özellikle, herhangi bir alerjik etki yaratmaması için hipoalerjenik ürünler seçtiniz. Bu ürünlerin bu kadar sağlıklı görünüp, cilt sorunlarına yol açması şaşırtıcı değil mi?

Kozmetik Ürünler Sağlıklı mı?

Bayanlar güzel ve çekici görünmek için birçok güzellik ürünü kullanmakta. Peki bu ürünler ne kadar sağlıklı?

Dünyada kozmetik ürünler üzerinde denetim uygulayan çok az gelişmiş ülke var. Bunlardan birisi ABD. ABD yaptığı araştırmalar da güzellik ürünleri içerisinde bulunan 900’e yakın bileşenin toksin içerdiğini belirtti. Fakat bu ifade fazla dikkate alınmamış olacakki; ABD’de geçen yıllara nazaran satılan kozmetik ürün miktarı %21 artış
gösterdi.

Bilhassa ülkemizin gıda denetimlerinden bile yoksun olduğunu düşünürsek, güzellik ürünleri üzerinde bir denetim uygulamasını beklemek hayal olur.

Doğal olmayan veya ucuz diye aldığınız güzellik ürünleri ve içerisindeki bileşenler, bağışıklık sisteminiz tarafından ” tehlike ” olarak görülür. Vücut kısa bir süre içerisinde bu maddelere karşı savunmaya geçer ve tepki ( alerji ) vermeye başlar. Bu da dermatit sorununun başlangıcıdır.

Kozmetik ürünler iki tip alerjik reaksiyona neden olabilirler. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı, “alerjik kontakt dermatit” dir. Terimdende anlaşılacağı gibi bu tip dermatit direkt olarak kozmetik ürünün yol açtığı tepkimedir. Kullanılan ürün ve içerisindeki maddeler ” zararlı ” olarak görülür. Vücut kısa bir sürede tepki verir. Vücudun verdiği bu tepki sistem tarafından hafızaya alınır. İleriki günlerde bu malzemenin tekrar kullanılması aynı reaksiyonun daha hızlı gelişmesine neden olur.

İkinci alerjik reaksiyon; İrritan kontakt dermatit ise güzellik ürünleri içeriğindeki “tahriş edici” maddelere bağlı olarak ortaya çıkar. Cilde dışardan temas eden bir takım tahriş edici maddelerin oluşturduğu immünolojik olmayan, yani bağışıklık sistemi tarafından başlatılmayan reaksiyonlardır. Tüm kontakt dermatit olgularının ortalama %70’ini oluşturur. Maddelerin toksik etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Önceden duyarlılık kazanılmış olması gerekmez ve maddeyle ilk kez temas edilmesi sonrasında bile meydana gelebilir.

Alerjik Sorunlarda Ne Yapmalıyım?

Bu gibi cilt sorunları yaşıyorsanız en kısa zamanda bir tedavi merkezine gitmelisiniz. Uzman bir hekim tarafından yapılacak yama testi sayesinde vücudunuzun hangi maddelere karşı hassasiyet gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

Alerjik rahatsızlıkların kalıcı bir tedavisi yoktur, bu nedenle cildinizde tepkimeye yol açan maddeleri içeren doğal güzellik ürünlerinden, bakım setlerinden uzak durmanız gerekli.

Nasıl Korunmalıyım ?

Öncelikle pazarda, sokak aralarında, marketler de satılan güzellik ürünlerinden uzak durmalısın. Kaliteli ve dermatolojik testlerle kendisini kanıtlamış ürünlere yönelmelisin. Her ihtimale karşı aldığın ürünü öncelikle, baldır içlerinde ya da koldaki pazu bölgesinde denemelisin. Herhangi bir alerjik tepkime yaşanmıyorsa gönül rahatlığı ile yüzüne sürebilirsin.

Güzelliği yakalamak için kullanılan bu ürünlerin seçimine dikkat ettiğiniz kadar, kullanım sıklığına da özen göstermelisiniz. Doğal güzellik sadece makyaj malzemeleri ile sağlanamaz. Sağlık; güzelliğin ilk şartıdır. Bu nedenle bakım setleri dışındaki güzellik ürünlerini hergün uygulamak yerine ihtiyacınız oldukça uygulamanızda fayda var.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar